Juhtkiri

Juhtkiri | Pensionisamba saatus kohtunike kätes 

ohtuleht.ee, 4. august 2020 18:57
Milline kaal on pensionireformil valitsuskoalitsiooni jaoks, saab selgeks, kui vaadata selle eelnõu menetlemise käiku: aasta alguses võttis riigikogu valitsuse usaldusküsimusega seotud seaduse vastu, ent president jättis selle välja kuulutamata. Kui riigikogu võttis seaduse taas muutmata kujul vastu, pöördus president riigikohtusse. Et riigipea pelgas seaduse jõustumisel mitme põhiõiguse riivet, siis on ainumõistlik, et asja arutab riigikohtunike üldkogu.

Olulisim küsimus on muidugi, mis saab siis, kui inimestel tekib võimalus teise pensionisambasse kogutud raha enne pensionileminekut korraga välja võtta. Samba remontijate hinnanguil suudaksid raha väljavõtjad oma vanaduspõlve sellega paremini kindlustada, kui sambasse raha edasi kogudes.

Ent võimalik on teinegi stsenaarium: kui sambarahast tehtavad investeeringud ei kanna vilja või kaob kogu raha hoopis tarbimisse ja säästudest pole vanaduspõlve saabudes enam midagi järel? Kas lepime ühiskonnana, et suurema vabaduse kasutaja võimalikud riskid jäävad tema enda kanda? Või tähendab põhiseaduses sõnastatud kodanike õigus riigi abile vanaduses, et vastutus (väär)valikute eest ei jää mitte niivõrd üksikisiku, kui järgmise põlvkonna kanda?

Muret pole põhjust tunda mitte üksnes sambast lahkujate edasise käekäigu pärast, vaid päris selge pole seegi, kui kindlalt võivad end tunda teise sambasse jääjad. Kui raha võetakse välja massiliselt, siis kui suures osas säilib kindlustusosakute senine väärtus? Või kas pensionikogujail on õigustatud ootus, et pensionisüsteem ei muutu olulisel määral vähemalt nii kaua, kui neile saabub pensionile mineku aeg?

Lõpuks puudutab pensionireform otseselt isegi neid, kes pole teise sambaga kunagi liitunudki: erinevalt sambast lahkujatest ei saa nemad omandada otsustusõigust selle nelja protsendi üle, mida maksab riik nende eest sotsiaalmaksuks.

Riigikohtu otsust pensionireformi põhiseaduspärasusest on oodata oktoobris ja selle mõju saab igal juhul olema märkimisväärne. Ühel juhul muutuvad senise pensionisüsteemi aluspõhimõtted; teisel juhul satub küsimärgi alla valitsusliit, mis on sunnitud loobuma koalitsioonileppe ühe olulisima punkti elluviimisest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee