Eesti uudised

Tartu soovib koroonahirmus meetmeid karmistada. Koldeks osutunud Vabank juhataja: peod ei lõpe enne, kui valitsus seda nõuab (5)

Kadri Kuulpak, 3. august 2020 17:07
Hoolimata sotsiaalministeeriumi soovitusest kaks nädalat mitte pidusid korraldada, ööklubi Tartu Vabank enne valitsuse keeldu pidurit ei tõmba.Foto: Alar Truu
Tartu linn saatis esmaspäeva õhtul peaminister Jüri Ratasele kirja, milles nõuab Covid-19 leviku tõkestamiseks karmimaid meetmeid. „Meie hetkel ei kaalu klubi seisma jätmist enne, kui valitsus seda nõuab,“ põrutas aga Ööklubi Vabank Tartu, kus 18. juulil toimunud peost sai alguse uus viiruselaine, juhataja Berta Mürk.

Täpsemini tuli nädalavahetusega juurde 15 Covid-19 nakatunut, neist kaheksa sai viiruse Vabankist. Lisaks tuvastati viis Covid-positiivset 24. juulil Tartu baaris Naiiv viibinute hulgast.

Teda nörritab, et iga Covid-19 viiruset rääkiva loo juures on Vabanki pilt ja nimi, sest klubi valitsuse kehtestatud piirangute vasti ei eksinud. „Seda tegi vastutustundetu klient, kelle nime ja pilti ei näidata, kuid haavav kriitika käib ainuüksi meie pihta,“ lausus Mürk.

Ent nagu öeldud, näeb ka Tartu linn vajadust meetmete karmistamiseks. Vabariigi valitsusele saadetud Tartu linnapea Urmas Klaasi allkirjaga pöördumises tõdetakse, et hetkel kehtivatest nõuetest ning piirangutest olukorra kontrolli all hoidmiseks enam ei piisa.

Tartu peab vajalikuks 2+2 reegli taaskehtestamist. „Inimesed on minetanud ohutunde ja ei mõista enam, et distantsi hoidmine võimaldab kaitsta inimestel ennast ja oma lähikondseid nakkuse eest ning piirata haiguse levikut,“ sedastas kiri peaministrile.

Teiseks tegi linn ettepaneku taastada ööklubide, vesipiibukohvikute ja täiskasvanute klubide tegevuse osas varasemalt ehk enne 1. augustit 2020 kehtinud nõuded. „Olukord on muutunud ja Vabanki puhang kinnitab, et piirangute leevendamine ei ole õigustatud,“ seisis kirjas.

See tähendab naasmist tingimustesse, kus lisaks 50 protsendi täituvuse nõudele ei tohi ruumides viibida rohkem kui sada inimest. Nende samade piirangute leevendamist taotles linnapea peaministrilt alles 13. juulil.

Kolmandaks tegi linn valitsusele ettepaneku kehtestada avalikes siseruumides maskide kandmise soovitus. „Sellist või veelgi rangemat meedet on juba rakendanud või on seda lähiajal tegemas mitmed Eesti lähiriigid,“ täpsustati kirjas, mis lõppes mõttega, et on ainumõeldav, et Covid-19 haiguse leviku tõkestamiseks rakendatavad meetmed on samad kogu riigis.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhata Laarmann lausus, et Covid-19 leviku risk on väga suur just suurtel üritustel ja siseruumides ning kindlasti suurendab riske alkoholi müük ja tarbimine peopaikades, ennekõike erinevates lokaalides, söögikohades, ööklubides ja kontserdipaikades, kus toimub vilgas melu hiliste öötundideni.

Kindlasti peaksid Laarmanni sõnul kõik inimesed, kes on plaaninud lähinädalatel minna mõnele suuremale üritusele või peole tõsiselt hindama, kas neil esineb sümptomeid nagu väsimus, nohu, ninakinnisus, peavalu, silmapõletik, kurgukipitus, maitsetunde kadumine, liigesevalu. „Kui on, siis peab kindlasti loobuma üritusel osalemisest, võtma ühendust oma perearstiga või nädalavahetusel helistama perearsti nõuandeliinil 1220, kust saab samuti vajadusel suunata inimese testimisele,“ sõnas ta.

Kõik COVID-19 haigussesse haigestunud ja kontaktsed peavad jääma kodusesse eneseisolatsiooni ja on väga vastutustundetu eneseisolatsiooni nõudeid eirata. Haigustunnusteta inimene ja negatiivse testi tulemuse saanu võib kanda nakkust haiguse peiteperioodil. Isolatsiooninõuete eiramise puhul saab terviseamet rakendada erinevaid sanktsioone: ettekirjutust, trahvi, sunniraha.

„Tartumaal haiguse kontrolli alla saamiseks loodame väga iga inimese hoolivale käitumisele, aga kui sellest ei piisa või haigestumine kasvab kiirelt veelgi, siis tuleb kõne alla piirangute seadmine,“ lausus Laarmann.

Peaminister Jüri Ratas tuletab meelde, et olukord Eestis muutub väga kiiresti. Ta toob välja, et möödunud reede seisuga oli Eesti nakkuskordaja 2,6, kuu aega tagasi oli see aga 1,0.

„Kutsun üles jätkuvale hoolivusele ja valvsusele inimeselt inimesele leviva eluohtliku koroonaviiruse suhtes. Selle aasta alguses Eestit ja kogu maailma tabanud tundmatu viirus pole kadunud ega ravitav. Senised üleilmsed kogemused kinnitavad, et parimaks viisiks sellesse mitte nakatuda ega nakkust levitada on igapäevane käitumine: järjepidev hooliv suhtumine ja viirusevastaste reeglite järgimine. Valitsus koos ametkonna ja teadlastega jälgib koroonaviiruse olukorda tähelepanelikult, et olla valmis koheselt reageerima. Senistel valitsuse istungitel on olnud rõõm tõdeda, et levik püsib madal ja Eestimaa inimesed hoiavad valvsust,“ kirjutab Ratas Facebookis.

Baar Naiiv kirjutab sotsiaalmeedias, et hetkel pole ükski töötaja haigestunud, kuid ohutuse mõttes ei ava lokaal teisipäeval külastajatele uksi.