Poliitika

Yle ajakirjanik: Eesti välissuhteid ei ohusta EKRE, vaid hoopis välisminister Urmas Reinsalu 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 3. august 2020 11:25
Välisminister Urmas ReinsaluFoto: Robin Roots
Seni Soomes olnud Eesti suursaadik Harri Tiido paneb ameti maha. Ühe lahkumise põhjusena toob Tiido välja Eesti praeguse valitsuse poliitika, sellest peamiselt EKRE mõju välispoliitikale. Soome riikliku ringhäälingu rootsikeelse toimetuse Svenska Yle ajakirjanik Gustaf Antell teatas selle peale avalikult, et Eesti välissuhetes on EKREst palju suurem probleem välisminister Urmas Reinsalu.

Veterandiplomaat Tiido ütles enneaegselt ametist lahkumisel intervjuus, et praeguse valitsuse ajal on Eesti ja Soome omavahelised suhted halvenenud ning seda peamiselt EKRE pärast, mille liikmed välispoliitilistes küsimustes liialdavad ja lihtsustavad.

Antell märgib, et peaminister Jüri Ratas andis ka viimases valitsuses välisministri ja kaitseministri kohad Isamaale, parteile, mis on Eesti välissuhete kujundamisega tegelenud juba 90ndate aastate algusest peale. „Kaitseminister Jüri Luik ütles ametisse astudes isegi, et võttis vastumeelselt mandaadi tagamaks, et valitsus ei kahjusta kaitsepoliitikat,“ tõi ajakirjanik välja ja tegi terava märkuse, et kui Luik suudab koos ametnikega Eesti välissuhteid soojana hoida, ei ole selleks võimeline Eesti välisminister.

„Eesti jaoks on praegu suurem probleem välisminister Urmas Reinsalu. Mitmed diplomaadid, eksperdid ja ametnikud, kellega olen viimasel aastal rääkinud, on öelnud, et tal on kalduvus oma sõnavõttudega probleemidesse sattuda,“ kirjutas Antell. Ta väidab, et Reinsalu räägib Soomes ja ka ELis sageli saavutatud projektid palju suuremaks ja uhkemaks, kui need tegelikult väärt on. Sellega jätab ta ühtlasi teiste riikide ametikaaslased halba valgusesse.

„Muidugi on see väiksem probleem kui see, mille eest Tiido hoiatab,“ tõdeb Antell.

Samal teemal

01.07.2020
Suursaadik Harri Tiido lahkus ametist eriarvamuste tõttu praeguse valitsusega