Eesti uudised

Täiendatud kell 14.32! Lisatud peaministri kommentaar.

Suursaadik Harri Tiido lahkus ametist eriarvamuste tõttu praeguse valitsusega (2)

Toimetas Katrin Rohtla, 1. august 2020 08:50
Harri TiidoFoto: Teet Malsroos
Eesti välisteenistusest ja suursaadiku ametist Soomes lahkunud Harri Tiido põhjendab, et äraminek on seotud vanuse ja Eesti praeguse valitsuse poliitikaga.

Harri Tiido selgitas Soome ringhäälingule YLE, et tema maailmavaade erineb niivõrd palju praeguse valitsuse omast, et ta pidas paremaks ise lahkuda, kuna valitsus ei lahkunud.

Tiido on veendunud, et eriti EKRE seisukohad on mõjutanud Eesti ja Soome suhteid. Ta meenutas EKRE endise esimehe, siseminister Mart Helme kriitikat Soome valitsuse ja peaministri suunas, kui Helme nimetas Sanna Marini "müüjatüdrukuks".

"Jah, nad võivad mõelda, et räägivad seda Eestis ja eesti keeles, et see on sisepoliitilise eesmärgiga. Kuid kõik teavad tänapäeval kõike. Ja kui diplomaadid peavad küsima Soomelt toetust, siis pärast sellist avaldust on väga keeruline soomlaste poole abipalvega pöörduda," selgitas Tiido.

Tiido meenutas, et eelmise valitsuse ajal oli peaministri Jüri Ratas ja Juha Sipilä suhe väga hea, kuid hetkel olevat olukord keerulisem.

"Ma ei usu, et Eesti peaministril oleks praegu võimalik sama lihtsalt Soome peaministrile helistada ja kutsuda teda koostööle," leiab Tiido.

Pensionile suunduv Tiido siiski usub, et ehk ei ole veel püsivat kahju tehtud ja olukord on ajutine.