Eesti uudised

Keskkonnaamet uurib kaevanduste põhjustatud varinguid 

Siim Randla, 1. august 2020 09:35
Kukruse kaevandus. Illustreeriv foto.Foto: Õhtuleht arhiiv
Keskkonnaamet tegeleb seitsme kaevandamisega tekitatud kahjujuhtumiga, kus on tegemist sissevarisenud kaevanduskäigu või šurfiga ning kus ühel juhul vajus seetõttu ka maja.

Kaks juhtumit on olnud Kohtla-Järvel, nii Jõhvi kui ka Toila vallas samuti kaks ja Lüganuse vallas üks. Varingute tagajärjel on maapinda tekkinud kuni mitmemeetrise läbimõõduga augud. „Ühel juhul on varisenud sisse kaks paralleelselt kulgevat kaevanduskäiku, mistõttu on maapinnas näha mitmekümnemeetrised piklikud süvendid,“ rääkis keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme Õhtulehele. Lisaks on keskkonnaametit teavitatud vana kaevanduse kohal paikneva elumaja ja selle kõrvalhoone vajumisest. Keskkonnaametile teadaolevalt ei ole ühegi juhtumiga kaasnenud inimkannatanuid. Enamikust juhtumitest on keskkonnaametit teavitanud eraisikud.

Maapinnavaringud ja -vajumine on toimunud ligi 50 aastat tagasi suletud põlevkivikaevanduste Kukruse, Käva ja kaevanduse nr 2 kohal. Nõukogude ajal töötanud ning praeguseks pikalt suletud kaevanduste käikude varingud on põhjustanud asjaolu, et alates põlevkivi tööstuslikust kaevandamisest 1916. aastast kuni nõukogude ajani kasutati põlevkivi kaevandamiseks praeguseks aegunud tehnoloogiat ja käikude toestamiseks meetodeid, mis ei taganud nende püsivust väga pikaks ajaks. „Kaevanduste katend oli tol ajal õhem ning kasutati puittoestikku, mistõttu on nende kaevandustega seotud varingute mõju maapinnale suur,“ rääkis Nurme.

Peale eespool mainitud juhtumite on keskkonnaamet teadlik vana kaevanduse kohal toimunud maapinnavaringust Rakvere vallas Ubja–Katela tee ääres. Selle juhtumi täpsemad asjaolud on väljaselgitamisel.

Keskkonnaameti on koostamisel projekt vanade kaevanduste tegevusest põhjustatud kahjude likvideerimiseks ja selle valmimise järel alustatakse kaevandus-ja šurfivaringute likvideerimist ning nendest tuleneva kahju hüvitamist vastavalt keskkonnaametile esitatud taotlustele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee