Eesti uudised

ÜLEVAADE KINNISVARAST: pealinna korteriturg taastub kiiremini kui inimeste majanduslik kindlustunne 

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 31. juuli 2020 12:38
Tallinna kesklinnFoto: Alar Truu
Olukord pole majanduses olnud nii nukker viimasest masust saati. Koroonakriisi tagajärjel valitsevad kinnisvaraturul optimism ja pessimism segamini. 

Tarbijate kindlustunne on langenud viimase kaheksa aasta madalamasse punkti. Ehkki kardetakse riigi majandusliku olukorra halvenemist ja välditakse püsikaupade ostmist, siis enda rahamurede suurenemisesse järgmise aasta jooksul ei usuta.

Samal teemal

Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt igakuiselt mõõdetav tarbijate kindlustunde indikaator kukkus juunis tasemele -22 ja juulis tasemele -15 (ajalooline keskmine on -7), viimati oli nii madal tase 2012. aastal.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman sõnas, et peamiselt vaevad indikaatori alla inimeste mure riigi majandusliku olukorra pärast ja järsult tõmmatud pidur püsikaupade ostuplaanidele.

„Üllataval kombel aga ei kajastu tulemustest eriti, et inimesed enda pere rahandusliku olukorra pärast ülearu muretseks. 2020. aasta suvi ongi erakordne oma polaarsete emotsioonide tõttu – on inimesi, kes usuvad, et hullem on möödas ja on inimesi, kes usuvad, et tõelised majandusprobleemid pole meieni veel jõudnudki,“ selgitas Sooman. „Kinnisvarasektori jaoks tähendab selline lainetus, et tehinguid tehakse turul vähem, sest paljude inimeste usk on vankuma löönud. Kellel lõpuks õigus on, näitab aeg, kuna prognooside tegemine on jätkuvalt küllaltki tänamatu tegevus,“ lisas ta.

Majaehitajad peavad olema eriti ettevaatlikud

Laenu abil eramu ehitamine on alati olnud riskantne tegevus, sest osades ehitusstaadiumites ei pruugi poolelioleva maja turuväärtus olla piisav, et mitmes osas välja makstava laenu jaoks kvalifitseeruda. Heitlikel aegadel on see aga topeltohtlik. 

Sooman meenutas, kuidas eelmise majanduskriisi ajal jäi põldude kaupa eramaju lihtsalt pooleli. „Põhjus oli lihtne – ostuhuvi vähenedes tegid hinnad jõnksu allapoole ja sellest piisas, et omanik jääks järgmisest laenuosast ilma. Kui pole raha, pole ka võimalik edasi ehitada ja halvemal juhul muutub unistus oma eramust õudusunenäoks – pole kuskil elada, aga osaliselt välja võetud laenu tuleb ikka tagasi maksta,“ sõnas ta. Et sellist olukorda vältida, soovitab Sooman panga abiga väga detailselt pere rahaasjad läbi arutada ja täpne plaan paika panna.

Popp Tallinna linnaosa ei olegi enam nii popp

Kevadel kroonakriisist alla tõmmatud Tallinna korteriturg hakkas soojade ilmade tulekuga taas kosuma. Samas ei taastunud turg isal linnaosas ühtlaseltühtlaselt.

„See, et Põhja-Tallinnas olid korterid tugevalt ülehinnatud, on aastaid turuosalistes segadust tekitanud. Paraku muutuvad ostjad keerulistel aegadel väga kiirelt väga ratsionaalseks ja allolev tabel illustreerib selgelt, kuidas Põhja-Tallinnas on pruugitud korterite tehingute arv langenud aasta algusest ligi kolm korda,“ sõnas Sooman.

Foto: Kuvatõmmis

„Väga heaks uudiseks on aga Lasnamäe tehingute arvu kasv, sest see linnaosa on oma suuruse ja suhtelise ühenäolisuse tõttu tegelikult terve Eesti kinnisvaraturu lakmuspaberiks – kui Lasnamäel tehingud ära kaovad ja hinnad langema hakkavad, on aeg turult jooksu panna. Hetkel me selleks põhjust küll ei näe,“ ütles ta.

Sooman lisas, et statistiliselt on tugevas languses küll ka Nõmme linnaosa, kuid seal tehaksegi ajalooliselt vähe korteritehinguid, kuna enamus korteritest paiknevad Männiku asumis, kus on ka pakkumisi väga vähe.

PUUST ETTE JA PUNASEKS: Mis juhtub, kui laenuintressid tõusevad

Eluasemelaenude puhul on intresside osatähtsust võimatu alahinnata, sest just intressitase määrab, milliseks kujuneb lõplikult igakuine tagasimakse.

Eluasemelaenude intress koosneb kahest komponendid – Euribor ja pangamarginaal. Esimene neist on igapäevaselt muutuv Euroopa suuremate pankade omavaheliste arvelduste intressimäär, teine aga konkreetse laenuandja kasum raha välja laenamiselt.

„Nii 2000. kui 2008. aastal ületas Euribor lausa 5 protsendi künnise, nii et selliste arengutega tuleb igaks juhuks arvestada,“ hoiatas Sooman.

Samal teemal

21.06.2020
Külaliskorterite üüriturg: madalad hinnad, vähe välisturiste ja rohkem eestlasi
17.06.2020
MILJONIAFÄÄR: Soome kinnisvarahai pääses Eestis kuriteosüüdistusest
15.06.2020
„Kui see lugu ilmub, siis kaebame teid kohtusse!“ Muinasjutulisi intresse pakkuvad hoiu-laenuühistud turnivad seaduse piiril
09.06.2020
Kas ralli päästab aasta? Lõuna-Eesti ettevõtjad ja isehakanud kinnisvarahaid võtavad MM-etapist viimast