Sisuturundus

Šiauliai: linn, kus raha on liimitud seintele ja ikka veel kasutatakse päikesekellasid! 

Šiauliai Turismiamet, 3. august 2020, 08:00
Foto: Šiauliai Turismiamet
Kas oskad arvata, mitu münti on võimalik liimida ühe toa seintele? Kuidas lõhnab Leedu Vabariigi presidendi istutatud roos? Kas oskad päikesekella pealt aega öelda? Oled huvitatud? Siis tule Šiauliaisse, linna Põhja-Leedus, mis asub vaid 10 kilomeetri kaugusel UNESCO pärandobjektist Ristide mäest. Siin on palju erinevaid muuseume, lausa kaks järve ja ohtralt šokolaadi! Šiauliai turismiinfokeskus kutsub kõiki linna külastama. Veelgi rohkem pakkumisi ja ideid leiad visitsiauliai.lt ja rakendusest „Visit Šiauliai regioon“.

Tahad veel põhjuseid miks Šiauliai linna külastada? Siit leiad neid lause kümme!

Magus Šiauliai. Kui tahad midagi magusat, siis kiirusta Šiauliaisse. Siin asub Leedu vanim kommivabrik, mille nimi Rūta tähendab leedulaste rahvuslille. Vabrik töötab juba rohkem kui 100 aastat ning siin toodetud šokolaad või kompvekid on parim külakost Šiauliaist. Kui sind huvitab šokolaadi ajalugu, siis astu sisse šokolaadimuuseumisse. Seal ootavad ees huvitavad väljapanekud ja ettetellimisel šokolaadi töötuba. Uudistoode Leedus – roosa šokolaad. Mis maitse küll sellel olla võiks? 

Rohkelt tegemisi. Šiauliais on lausa 22  muuseumi ja me loodame saada tõeliseks muuseumide linnaks. Jalgratta-, kassi-, fotograafia-, šokolaadimuuseumi saate külastada vaid Šiauliais, need on Leedus ainsad omataolised ning erilise õhkkonna ja ajalooga. Muide, linna panoraam avaneb suurepäraselt fotograafiamuuseumi katuselt, roosilõhnast võib pea ringi käima hakata aga Chaim Frenkeli villa pargis, kuhu on roosi istutanud ka Leedu Vabariigi president Gitanas Nausėda. Otsi see üles! Selles pargis toimub ka unikaalne suvefestival. 

Foto: Šiauliai Turismiamet

Üks Euroopa pikimaid puiesteid. Leedus pikim ja Euroopas pikkuselt kolmas jalakäijate puiestee Šiauliai linnas meelitab turiste juba 40 aastat. Puiesteel on koguni viis purskkaevu, skulptuure, muuseume, kohvikuid ja väikeseid poekesi. Kui otsustad käia selle puiestee läbi otsast lõpuni, siis leiad eest rohkem kui 50 huvitavat objekti. Siin on ka laste mänguplatse ning loomulikult põnev kameeleoniskulptuur. Viimane on pugenud peitu ühe kastaniallee puu otsa ning jälgib sealt lapsi.

Foto: Šiauliai Turismiamet

Sendituba. Endisele rahvusvaluutale litile püstitatud mälestusmärki võib näha Šiauliai ülikooli raamatukogus. Seal on sisustatud Sendituba. Terve ruumi seintele on liimitud 157 130 münti, mille üldväärtus on 3463 litti ja 69 senti (1003 eurot ja 15 senti). Kui oled juba raamatukogus, siis lehitse ka Leedu kõige suuremat raamatut. Just selles toas on nii mälu, ajaloo kui rahalisest seisukohast kõige väärtuslikum tapeet. 

Raudrebane Tjalkša järve kaldal. Pärast amburi skulptuuri imetlemist saad vaadata Raudrebast – suurimat loomaskulptuuri Leedus, mis kaalub peaaegu 7 tonni. Terasest Raudrebase südamesse (mõõtudega 120 x 90 cm) on paigutatud kapsel vaskplaadile raiutud sõnumiga tulevastele põlvkondadele. Järve kaldal on rohkesti meelelahutusi lastele ja energialabürint. See on ideaalne koht ka piknikuks aasal või puude varjus, kõrval asuvates kioskites aga pakutakse pitsat ja jäätist. 

Foto: Šiauliai Turismiamet

Päikesekella väljak. Siin on Leedu kõige kõrgem päikesekell. Väljaku põhiidee on kantud Šiauliai linna kolmest sümbolist ehk päikesest, mis meenutab 1236. aastal Šiauliai lähedal toimunud Saule lahingut, amburist, keda seostatakse linna nimega, ja väsimatult mööda lendavast ajast. Arhitektuuriansambli moodustavad amfiteatri kujuline väljak ja 18 meetri kõrgune obelisk, mille tipus on amburi kullatud skulptuur. Õhtuti on väljak suurepäraselt valgustatud ja amburi skulptuur lausa sätendab. 11.–12. septembril toimub seal ka rahvusvaheline bigbändide festival.

Botaanikaaed. Seda botaanikaaeda tasub kindlasti külastada neil, kes armastavad taimi ja hindavad ilu. Aed pakub üllatusi aastaringselt. Augustis õitseb seal ligikaudu 130  jorjenisorti. Terve suve asenduvad ühed õied teistega, muutuvad värvid ning lõhnad panevad pea ringi käima. Kui sa ei ole näinud kõrvitsast tehtud vankrit, siis leiad selle Šiauliai ülikooli botaanikaaiast.

Foto: Šiauliai Turismiamet

Katedraal. Renessansiaegne arhitektuurimälestis Püha Peetri ja Pauli katedraal (kuni 1997. aastani ainult kirik) on linna kõige uhkem vaatamisväärsus. Katedraal paistab silma muljetavaldava kõrgusega (torni tipp on 70 meetri kõrgusel), aga ka erilise arhitektuuri ning suurepäraselt valitud asukohaga. Majesteetlik ning rohkete originaalsete detailidega kaunistatud hoone on otsekui kohandatud kaitseks. Peafassaadi ees olevad kirikuaia väravad rõhutavad kaitseehitise muljet ja on ainsad omanäolised terves Leedus.

Tänavakunst. Šiauliais ei ole kunst peidus – tänavad on seda tulvil. Mõnes kohas tuleb pilku kergitada, mõnes kohas põigata hoovi ja avastada lendleva fantaasia vilju. Leia üles kõik uued tänavakunsti teosed ja ka mitmekümne aasta vanused joonistused. Kui sul ikka veel ei ole kunstist isu täis, tule meediakunsti festivalile Enter, mis toimub 20. augustist 5. septembrini.

Unikaalsed üritused. Ütleme otse, et ööd on Šiauliais väga erilised ning võib-olla seetõttu toimubki just siin festival, mis ei lase linnaelanikel magada. Kutsume kõiki üritusele Šiauliai Ööd ja rahvusvahelisele festivalile Šiauliai Jazz, mis toimuvad juba 23.–30. augustil. Linna sünnipäeva tähistatakse aga 10.-12. septembril. Kõige parem on linnaga tutvuda giidi saatel, kes räägib põhjalikult päikese linnast.

Foto: Šiauliai Turismiamet

Šiauliai – interaktiivsete, ainukordsete muuseumide ja maitsvaima šokolaadi linn Leedus. Nii lapsed kui täiskasvanud leiavad palju huvitavat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee