Foto: Jörgen Norkroos
Johanna-Kadri Kuusk 30. juuli 2020 15:38
Möödunud nädalal põhjustas 15aastane alkoholijoobes juht Põltsamaal raske liiklusõnnetuse, kus sai lisaks temale viga veel neli inimest. Kes ja kuidas vastutab siis, kui alaealine seadusevastaselt sõidukit juhib ja liiklusõnnetuse põhjustab?

Justiitsministeerium selgitab, et kui alaealise korda saadetud teoga on tekitatud näiteks rahaline või materiaalne kahju, siis vastutavad ja peavad selle hüvitama tema seaduslikud esindajad ehk üldjuhul vanemad.

Kui lõpuks määratakse alaealisele ikkagi reaalne karistus, on see leebem kui muidu. Näiteks on maksimaalne arest alaealise puhul tavalise 30 päeva asemel kuni 10 päeva ja maksimaalne vangistus 10 aastat.

Justiitsministeerium selgitas, et riik on noortega võtnud seisukoha, et kui lapsed ja noored ei satu kriminaaljustiitssüsteemi, siis hakkab vähenema ka alaealiste õigusrikkumine. Sellise korra määranud eelnõus on eesmärgiks toodud sellise keskkonna loomise, et noored ei satuks üldse õigusrikkumiste spiraali. Samuti on toodud välja, et kuriteo toime pannud noori suunab paremale teele mitte karistussüsteem, vaid kiire menetlus ja eelkõige perekesksed programmid. 

Justiitsministeerium märgib, et selline lähenemine on muutnud õigussüsteemi spetsialistide koolitamise tähtsamaks kui kunagi varem. Ootused õigussüsteemi spetsialistide hoiakutele, teadmistele ja oskustele noorte erikohtlemise osas on viimastel aastatel oluliselt muutunud ning käimasolev alaealiste õigusrikkujate erikohtlemise reform aitabki praktikasse tuua uusi  ja jätkusuutlikke lähenemisi.

Näiteid viimasest 10 aastast, kus alaealised on seadust eirates liiklusõnnetuse põhjustanud:

  • 2010 juuni.  Valgamaal sõitis purjuspäi väikebussi rooli roninud 17aastane noormees kolm inimest surnuks. Surnutest oli üks juhi sõber ja kaks hääletajad, kes samuti väikebussile korjati.
  • 2016 juuni. Raplamaal hukkus liiklusõnnetuses 17aastane neiu, kes oli juhtimisõiguseta sõitnud sõiduautoga Jaguar ja põrganud vastassuunavööndisse kaldudes kokku veokiga.
  • 2016 september. Järvamaa koolis võeti kinni 16aastane noormees, kes oli tulnud autoga purjuspäi kooli ja teel liiklusõnnetuse põhjustanud. Poiss oli lahkunud sündmuskohalt.
  • 2018 aprill. Läänemaal Kadarbiku külas sõitis 17aastane joobes noormees sõiduautoga vastu puud. Sõiduk süttis seejärel põlema. Nii juht kui 16aastane kaasreisija suutsid enne auto süttimist välja ronida ja pääsesid vigastusteta.
  • 2018 juuni. Pärnumaal Tori vallas sõitis alkoholijoobes 15aastane noormees autoga teelt välja ja rullus üle katuse. Nii tema kui sõidukis olnud 20aastane mees ja 15aastane neiu toimetati haiglasse.
  • 2019 juuni. Võrumaal Linnamäe külas sõitis 17aastane joobes ja juhtimisõiguseta mees mopeedautoga ja põrkas vastassuunavööndisse vajudes kokku sõiduautoga. Nii joobes alaealise kui tema 34aastase kaasreisija jaoks lõppes see sõit haiglaga.