Martin Helme ja USA advokaat, endine FBI juht Louis Freeh.Foto: Merilin Ulm
Toimetas Hindrek Pärg 30. juuli 2020 15:20
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon korraldavad 3. augustil erakorraliselt ühisistungi arutamaks rahandusminister Martin Helme sõlmitud lepingut advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan.

Riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul soovivad komisjonid ministrilt näha advokaadibürooga sõlmitud lepingut, tahavad kuulda selle eesmärkidest ja sõlmimise asjaoludest.

“Küsimusi selle lepingu kohta on kuhjunud palju ja Martin Helme avalikud kommentaarid nendele on sedavõrd väljakutsuvad, et riigikogu ei saa enam oodata korraliste istungiteni ning peab ministri välja kutsuma erakorraliselt. Erikomisjonide sekkumist vajab ministri komme olla väga retooriline, kuid mitte sisuline ning eirata riigivalitsemise häid tavasid ja pädevat nõu,” rääkis Ligi.

Korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Katri Raik märkis, et läbipaistvus on hea poliitika lahutamatu osa. „Kuna rahandusministri tegevus on olnud läbipaistmatu, on erikomisjonid sunnitud tema sõlmitud lepingut ja sellega seotud asjaolusid kontrollima,” lisas ta.

Kahe erikomisjoni erakorraline ühisistung toimub esmaspäeval, 3. augustil kell 14.

Teisipäevane Eesti Päevaleht lahkas pikalt ja laialt Helme lepingut USA advokaadibürooga, mille eestvedaja, endine FBI peadirektor Louis Freeh on oma paralleelse nõustamisfirma läbi aidanud hiljuti venelastele kuuluvat Küprose ettevõtet Prevezon Holding, mille arvetele liigutati paar miljonit dollarit läbi Danske Eesti filiaali. Freeh saab Eesti riigilt kolm miljonit eurot, et esindada Ameerika Ühendriikides meie huve Skandinaavia pankade rahapesuskandaali juurdlustes – ja küsida eestlastele osa võimalikest trahvisummadest

Teised tähtsad riigiametnikud teemal sõna võtta ei oska, sest kogu asjassepuutuv info on Helme käes ja EKRE esimees hoiab sellest kiivalt kinni.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Riigikogu uus komisjon 3. august 2020 19:39
Komisjoni liikmeid on neli: Ligi, Raik, Sutt ja Sikkut.
Mõmmik 30. juuli 2020 18:50
Ameerika advokaatide kaasamist arutas juba eelmine valitsus, praegu viidi asi lõpule - ehk on kellegi mäluga probleem? Aru pärijate seal on rahanduskomisjoni liige ja rahapesu-aegne rahandusminister - täitsa pael, ta peaks ju seda ise teadma, mis tema ajal toimus!

SISUTURUNDUS