TransferWise'i asutajad Taavet Hinrikus ja Kristo KäärmannFoto: Hermione Hodgson
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 29. juuli 2020 07:51
TransferWise’i äsjane aktsiate müük summas 319 miljonit dollarit tõstab ettevõtte väärtuse 5 miljardi dollarini. See tähendab 43protsendilist kasvu alates 2019. aasta maikuust.  

Ettevõte on jätkuvalt kasumlik, tugeva bilansiga ega kaasa esmast kapitali. Covid-19 pandeemia ajal on TransferWise'i klientide arv, kes otsivad digitaalseid alternatiive pangateenustele, tõusnud ja ülekannete kogumaht kasvab jätkuvalt.

TransferWise on laiendanud oma põhitoodet, rahvusvaheliste rahaülekannete pakkumist, ning ettevõtte piirideta kontoga on loodud võõrsil elavate inimeste, vabakutseliste ja turistide jaoks alternatiiv vana maailma kulukale pangandusele. TransferWise’i piirideta kontol hoiustavad kliendid enam kui kaht miljardit naela ning alates 2018. aastast on välja antud miljon deebetkaarti. Ettevõte lisas hiljuti ka Suurbritannia Finantsinspektsiooni loaga investeerimistoote, mis võimaldab Ühendkuningriigi klientidel oma piirideta kontol olevat raha investeerida. Toode lansseeritakse järgmise 12 kuu jooksul.  

Ettevõte on kokku nii esmaste (primary) kui ka teiseste (secondary sale) aktsiamüügi voorudega kaasanud miljard dollarit. Praegust vooru juhivad olemaolev aktsionär Lone Pipe Capital ja uus investor D1 Capital Partners. Uue investorina liitus ka Vulcan Capital, kes hindab TransferWise’i selget missiooni ja kiiret kasvu. Baillie Gifford, Fidelity Investments ja LocalGlobe suurendasid oma osalust. 

TransferWise’i tegevjuht ja kaasasutaja Kristo Käärmanni sõnul räägitakse ükssarvikutest palju, kuid reaalsuses ehitavad nad praegu midagi veelgi haruldasemat.

„TransferWise on kasumlik ettevõte, mida saadab hoogne kasv ja mis tegutseb missiooniga ehitada parim lahendus raha liigutamiseks üle kogu maailma: välkkiirelt, mugavalt, läbipaistvalt ja lõpuks ka tasuta. Üheksa aastat pärast TransferWise’i loomist säästavad meie kasutajad peidetud tasude arvelt miljard naela aastas. See on hea algus, kuid kõigest väike osa sellest, mida pangad koguvad. Ees on pikk teekond, kuid oleme ehitanud finantsiliselt jätkustuutliku ettevõtte, et sinna jõuda,” kommenteeris ta.

Käärmann lisas, et viimased aastad on ettevõtet finantseerinud nende kliendid ja pole vajadust olnud kaasata raha väljastpoolt. „Nüüdne investeerimisring annab võimaluse uutele investoritele liitumiseks ning tasustab vääriliselt neid investoreid ja töötajaid tänu kellele oleme nii kaugele jõudnud.”