Poliitika

Jürgen Ligi: nii ei saa laiutada! Martin Helme on end lolliks teinud (1)

Viljar Voog, 28. juuli 2020 16:33
Jürgen LigiFoto: Merilin Ulm
Endine rahandusminister Jügen Ligi (Reformierakond) nendib, et isegi, kui Louis Freeh kaudu õnnestub Eesti riigil Ameerika Ühendriikide sisse nõutavatest rahapesutrahvidest midagi endale saada, ei õigustaks see viisi, kuidas Martin Helme (EKRE) sõlmis lepingu Freeh ja tema advokaadibürooga.

„Protseduurid on tähtsad,“ rõhutab riigikogu liige Ligi. „Üks minister ei saa nõnda laiutada, et ignoreerib kogu riigi oskusteavet, otsib ise mingeid hämaraid teid pidi ja tuttavate kaudu riigile esindajat. Juba protseduuriga on ta end lolliks teinud, sõltumata sellest, mis on lõpptulemus, kas sellest advokaadist on riigile kasu. Nii lihtsalt ei eksperimenteerita.“

Samal teemal

Rahandusministeerium palkas endise FBI peadirektori Freeh, et too oleks Eesti riigi esindaja ookeani taga, kui USA uurib Skandinaavia pankade siinsetes filiaalides toimunud rahapesu. Kui järgnevad trahvid, peaks Freeh neist summadest midagi kauplema Eestile kui mainekahju kannatajale.

Ligi hinnangul on Freeh’l arusaamatu roll. „Tal puudub tüüpiline avokaadi funktsioon – Eesti riik ju ei osale ses protsessis. Kui tahaks mingi panga arvelt raha teenida, siis selleks on ametlikud kanalid: USA võimud, järelpärimised... Ametivõimud on need, kellega peab ametiisik toimetama,“ hindab opositsioonisaadik.

„Valitsuse poolt ülimalt nõrk käik, sest Martin Helmel puudub täielikult isiklik pädevus valdkonnas. Kui riigile otsitakse esindajat, õigusabi, siis see on justiitsministeeriumi ja välisministeeriumi töö, mitte inimese oma, kes lihtsalt tahab silma paista,“ lisab Ligi.

Eesti Päevaleht kirjutas teisipäeval, et Freeh’l võib küsimuses esineda huvide konflikt, kuna varasemalt on ta olnud seotud Danske rahapesuskandaali ühe osalisettevõttega. Lisaks nähakse probleemina, et Eesti ja ameeriklase vahel ilma riigihanketa sõlmitud ja mitu miljonit eurot väärt lepingut ärisaladuse kaitseks ei avalikustata.

„Õigusabis on erand võimalik – ei peagi olema tavalist riigihanget. Aga fakt on, et [Helme] ei peaks olema otsija ja need teadmised pole jumalast. Neid asju tuleb ajada ametlikke kanaleid pidi,“ ütles Ligi. „Asi peaks olema läbipaistev. Kui protseduurid on täidetud, normaalselt asju aetud, siis võib ka valitsust usaldada. Kui neid protseduure ei täideta, on viga juba tehtud. Arusaamatuks jäävad eesmärk ja viisid – see on juba juhtunud. Kui ka lõpptulemusena Eesti riigil sellest mehest kasu on, see ei muuda fakti.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee