Foto: Facebook.com/ImHiram
Toimetas Kert Kõiv 28. juuli 2020 14:20
25. juulil Ameerikas Texase osariigis toimunud Black Lives Matter protestimarsil kärgatasid saatuslikud lasud. Rahvamassist ümberpiiratud autojuht tulistas viis kuuli talle lähenenud protestija poole. Rängalt vigastatud 28aastane mees kaotas seetõttu elu.

Austini linnas toimus laupäeval protestimarss. Protestijad olid hõivanud kesklinnatänava, mida mööda plakatite ja lööklausetega marssisid. Autojuht, kelle identiteeti politsei ei avalikustanud, andis signaali, et rahvamassist mööda pääseda. Rahvas piiras aga auto ümber ning hakkas seda kätega taguma. Autojuhile lähenes 28aastane protestija Garrett Foster, kes kandis legaalset relva. Seepeale tulistas juht autost Garreti poole viis lasku ja kiirendas minema, kirjutas Washington Post. 

Texase osariigis on avalik relvakandmine lubatud ning seda tehakse sageli ka protestidel. Garrett, kes oli sõjaväes teeninud, oli tema pere sõnul pühendunud sotsiaalsele õiglusele. Viimase 50 päeva jooksul oli ta peaaegu igal ööl käinud väljas rahumeelselt protestimas koos oma invaliidist kihlatu Patriciaga. Relvakandmist oli Garrett varasemas intervjuus põhjendanud sellega, et tema sõber arreteeriti protestimise eest.

Garrett ja tema kihlatu Patricia Foto: Facebook.com/patricia.kirven

Garrett kandis relva, mis sarnaneb vene päritolu AK-47-ga, kuid tootjat ja relva võimsust pole avaldatud.

Põgenenud autojuht helistas ise politseisse ja teatas juhtunust. Mees peeti kinni, kuid vabastati pärast tunnistuse andmist. Ka põgeneva auto pihta tulistanud protestija vabastati pärast tunnistuse andmist. Mõlemad kasutasid püstoleid, mis politsei meestelt konfiskeeris. Kõigil osapooltel olid kehtivad relvaload ning õigus relvi kanda.

Relv, mida Garrett Foster protestil kandis. Foto: Facebook.com/The-Alamo-Patriots

Garrettile andsid kiirreageerijad esmaabi ning toimetasid ta Dell Setoni kliinikusse. Umbes tund aega pärast tulistamist kuulutati mees samas haiglas surnuks, kirjutas PJ Media.

Lisaks relvakandmise vabadusele on Texases lubatud kasutada tulirelvi ka vara ja lähedaste kaitsmisel. Garretti pihta tule avanud autojuhi puhul on selgitamisel, kas tema reageering oli põhjendatud. Austinis on ka varem protestid mässumeelseks muutunud ning erilise tähelepanu alla on sattunud just mööduvad autod, mida sisse piiratakse ja tambitakse. Halvemal juhul on inimesi autost ka välja tiritud või nende pihta tuli avatud.