Juhtkiri

Juhtkiri | Teist viiruslainet saab ennetada 

ohtuleht.ee, 27. juuli 2020, 17:10
Maailma terviseorganisatsiooni hoiatus, et Euroopas on koroonaviiruse juhtumite arv jälle suurenemas, mõjub vajaliku meeldetuletusena, et hoolimata Eesti väga madalast nakatumiskordajast peavad eestlasedki oma käitumise võimalikke riske üha uuesti hindama.

Esialgu puudutab see taas üha tavapärasemaks muutuvat reisimist, kus sihtkoha valimisel tuleb hoolikalt arvestada nii haiguse levimust riigis kui ka seda, millised nõuded kehtivad reisilt naasmisel: millal on kahenädalane eneseisolatsioon kohustuslik, millal soovituslik. Kuigi teisest lainest on Euroopas veel vara rääkida, siis mõnel pool on siiski tekkimas selgelt tuvastatavad haiguskolded. Et umbes kuu aja pärast naasevad pikalt klassiruumidest eemal olnud õpilased kooli, siis võib vaid loota, et suviseid reise plaaninud perekonnad arvestavad tervise jälgimiseks piisava ajavaruga, et välistada viiruse toomist suurtesse kollektiividesse. Nagu tunnistas valitsust nõustanud viroloog Irja Lutsar: suusapuhkuselt otse koolipinki ja töökohtadesse naasjatel oli varakevadise puhangu tekkimises ilmselt suuremgi roll, kui Saaremaal peetud kurikuulsal võrkpallimatšil.

Ent ohutunde olematuks hajumist on märgata siinsamas Maarjamaalgi: suurematel rahvakogunemistel hoitakse omavahel üha väiksemat vahemaad ning poodideski kulub käsi desinfitseerivat ainet varasemast ilmselt vähem. Kahjuks ei saa alati loota sellelegi, et haigussümptomitega inimesed kodus püsiksid, nagu näitas angiinikahtlusega, mis hiljem osutus Covid-19ks, ööklubisse, kaubanduskeskusesse, spaasse ja kinno jõudnud tartlase juhtum. Võib-olla mõjunuks rahaline trahv ikkagi piisava heidutusena kõigile teistele, kes koroonakahtlusesse liiga kergekäeliselt suhtuvad?

Haiguspuhangu teise laine ärahoidmine või vähemalt edasilükkamine sõltub aga just sellest, kas inimesed on valmis võtma isiklikku vastutust ka ilma, et riik neid selleks karmide, kõiki ühtmoodi puudutavate piirangutega sunniks. Viimased kuuluvad loodetavasti suuresti minevikku, sest tõsi on seegi, et isegi vaktsiini turuletulemise korral levib viirus mingil määral arvatavasti veel aastaid. Teisisõnu – sellega tuleb harjuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee