Siberi šamaan Aleksandr Gabõšev otsustas Putini rahule jätta.Foto: Youtube'i kuvatõmmis
Toimetas Aare Kartau 27. juuli 2020 14:37
Siberi šamaan, kes lubas Venemaa president Vladimir Putini kukutada, loobus viimaks oma missioonist. Palju kõneainet tekitanud teisitimõtleja lubas oma tervise eest hoolt kanda ja nüüdsest rahulikumat elu elada, vahendab The Moscow Times.

„Selle nimel, et mu tervis korda saaks, pean nüüd omaette elama. Ma usun, et saate minu otsusest aru,“ sõnas 62aastane Gabõšev ja lisas, et soovib eelkõige oma hammaste eest hoolitseda ja tulevikus ka töökoha leida. Ta tänas inimesi, kes talle võrdlemisi reisi ajal toitu ja rõivaid pakkusid ning teda vaimselt toetasid. „Avaldan tänu ja siirast heatahtlikkust. Nüüd, südant kaotamata, peame elama nagu inimesed,“ sõnas šamaan meediale tehtud avalduses.

Sahha ehk Jakuutia vabariigis elav Aleksandr Gabõšev sattus Vene meedia huviorbiiti eelmisel aastal, kui ta teatas, et alustab Vladimir Putini kukutamise nimel enam kui 8000 km pikkust teekonda. Gabõševi „jalutuskäigu“ eesmärgiks oli jõuda Moskvasse, kus ta pidi sooritama rituaali Putini Kremlist minemaajamiseks. Nimelt kinnitas šamaan, et Vene riigipea pole üldsegi inimene, vaid deemon. Gabõšev lubas, et kasutab koos mõttekaaslastega esmalt Putini vastu rahulikke proteste, ent kinnitas, et leebete meetmete ebaõnnestumisel võib ta võtta kasutusele ka karmimad vahendid.

Gabõševi ja tema toetajaid peeti mitu korda rännaku alguses kinni, mistõttu pidi ta kodulinnast Jakutskist korduvalt oma reisi taasalustama. Eelmise aasta juunis, kui šamaan lubas kolmandat korda Moskva suunas teekonda alustada, pistsid kohalikud võimud mehe riiklikusse psühhiaatriahaiglasse. Inimõiguslased mõistsid võimude käigu rangelt hukka ja võrdlesid teisitimõtleja vaigistamist nõukogudeaegse karistusliku psühhiaatriaga.