Maailm

HÄIREKELL: koroonaviiruse teine laine on juba pärale jõudnud! (1)

Tõnis Erilaid, 26. juuli 2020, 20:45
PRANTSUSMAA PIIRAB JA TESTIB: Prantsusmaal keelati nüüd ilma kaitsemaskita viibimine ka poodides ja turgudel ning alustati elanike tasuta testimist. Foto on tehtud Arcachoni raudteejaama testipunktis.Foto: AFP/Scanpix
Koroonaviirusel kulus kolm kuud esimese miljoni inimese nakatamiseks. Juulis kulus iga miljoni haigusjuhuni jõudmiseks vaid viis päeva ja nakatunute arv ületab nüüd Johns Hopkinsi ülikooli andmeil 16 miljoni piiri. Juba on peaaegu 40 riiki teatanud mitmesugustest uutest piirangutest ja paljud teadlased hoiatavad: viiruse kardetud teine laine on juba kohal, nagu kinnitas ka üks Hispaania tervisejuhte Maria Jose Sierra.

Pärast seda teadet ütles Suurbritannia peaminister Boris Johnson, et tema riigi elanikel tuleks vältida Hispaania-reise, kui selleks pole hädavajadus, ning kõik tagasi koju pöördujad peaksid olema kaks nädalat vabatahtlikus isolatsioonis.

Nakatumiste rekordarvud iga päev  

Läinud neljapäeval ja reedel ületas uute haigestunute arv maailmas mõlemal päeval 280 000 piiri. Kõige raskemalt on koroonaviirus tabanud 330 miljoni elanikuga Ühendriike, kus haigestunud on kaugelt rohkem kui neli miljonit inimest ja viirus on nõudnud umbes 150 000 inimese elu. Viimastel päevadel on haigestunute arv pidevalt ületanud 70 000 piiri ja viirusekriisi tipp näib seal, nagu ka Indias ja Brasiilias, olevat veel kuude kaugusel. Samas on varem murelapseks olnud New Yorgis nakatumiste kasv pidurdunud, kuid on hoogsalt tõusnud Floridas, mis jääb nüüd maha vaid elanike arvult suurimast USA osariigist, Californiast.

Nakatumiste suurest kasvust on teatanud viimastel päevadel aga ka Austraalia, Hispaania, Bulgaaria,  Belgia, Usbekistan, Vietnam ja Iisrael ning paljud teised riigid.

Samas ei usu isegi paljude läänemaade elanikud tuhandete inimeste küsitlustele toetudes –  näiteks Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannias, Jaapanis ja Rootsis –,  et võimud räägivad neile täit tõde viirusega nakatunute ja hukkunute kohta. 

Loomulikult ei usuta seda ka Venemaal, kus surmajuhtumite arv on teiste riikidega võrreldes suhteliselt madal. Pühapäeva hommikul teatati seal 5765 uuest haigusjuhust ja 77 inimese surmast. Kokku on ametlikel andmetel 812 485 nakatunust siiski üle 600 000 juba tervenenud. Surnud on väidetavalt 13 269 inimest, neli korda vähem kui elanike arvult palju väiksemas Suurbritannias.

Senimaani viirusevõitluses üheks tublimaks riigiks peetud Lõuna-Korea teatas laupäeval esimesest suurest nakatumiste hüppest viimase nelja kuu jooksul. Hiina kehtestas laupäevast alates „sõjaseisukorra“ viiruse leviku tõkestamiseks kuue miljoni elanikuga Daliani sadamalinnas, teatades juba reedel, et alustab seal elanike massitestimist. Kõik metroosõitjad peavad sealjuures andma kiirtesti, mille täpsusest küll mitmel pool mujal lugu ei peeta.

Endist normaalsust enam ei tule

„Me ei pöördu enam kunagi tagasi „endise vana normaalsuse“ juurde. Viirusepandeemia on juba muutnud kogu elu ja me peame endalt pidevalt pärima, kuhu minna, mida teha ja kellega suhelda – need on praegu kõige tähtsamad küsimused,“ ütles läinud nädalal maailma terviseorganisatsiooni peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus. Terviseorganisatsiooni Euroopa haru pressiesindaja nentis, et viirusega nakatunute arv hakkas suurenema kohe pärast seda, kui inimesed enam ei hoolinud kahemeetrisest turvavahemaast.

Senimaani haigestunute arvu kiivalt varjanud Põhja-Korea tunnistas läinud reedel esimesest nakatunust. Tegu olevat kolm aastat tagasi Lõuna-Koreasse põgenenud inimesega, kes oli nüüd tulnud salaja piirilähedasse Kaesongi linna, kus kuulutati kohe välja karantiin. Laupäeval istus koos valitsus ja kuulutas eriolukorra välja kogu riigis. The Guardian kirjutab, et viiruseteste on Põhja-Korea saanud Venemaalt ja mõnel määral ka teistest riikidest, kuid pole teada, kas põgenikku testiti või otsustati tema nakatumine mingite muude tunnuste järgi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee