Juhtkiri

Juhtkiri | Välistudengitele näidatakse ust (1)

ohtuleht.ee, 26. juuli 2020, 18:46
Foto: Pixabay
Aastal, kui kogu maailm pistab rinda koroonapandeemiaga, ei saa tõepoolest milleski kindel olla. Ometi ei või ka erakorralistes oludes leppida viirusepuhangu varjus toimepandava ebaõiglusega. Nimelt tühistas Tallinna tehnikaülikool möödunud nädalal ühepoolselt välisüliõpilaste vastuvõtu.

Kahjuks muutuvad viiruse tõkestamise huvides põhjendatud üliettevaatlikkus ja sellest tulenevad keelud-piirangud kohati millegi muu ettekäändeks. Mäletame ju, kuidas riik ei lubanud kohapealseid võõrtöölisi siin pikemalt viibida (mis olnuks kõige ohutum), soostudes aga uute tööliste tulekuga kasvõi kõrge nakatumiskordajaga riikidest. Vastutasuks tööjõukriisi leevendamise eest soovis üks valitsuserakondadest rangemat kontrolli siin elavate välisüliõpilaste üle, mis pidanuks puudutama nii seda, millistel tingimustel tohib kaasa võtta pereliikmeid ja sedagi, mitu tundi nädalas võib tudeng tööl käia. Ülereguleerimisele ei jätnud reageerimata koalitsioonikaaslased, mistap lepitakse eelnõus kokku ilmselt lahjendatud kujul.

Välisüliõpilaste narrijate poolele asus nüüd ka Taltech, mille senat nähtavasti ei proovinudki mõelda võimalustele, kuidas tagada turvaline õpe kõikidele tudengitele ja töötajatele olenemata nende päritoluriigist. Näiteks Tartu ülikool kutsus appi tunnustatud viroloogi, kelle hinnangul on välisüliõpilaste siiatulek piisavalt turvaline, kui rakendatakse saabujate testimist ja kahenädalast karantiini. Miks Taltechis polevat see ligi 300 õpilase puhul võimalik – aga ükskõik kust saabuvad doktorandid on samas endiselt teretulnud?! –, jääb arusaamatuks. Ülikooli mure karantiiniga kaasnevate kulude pärast näib aga lihtsalt silmakirjalik, sest millal varem on olnud kõrgkooli mure, kuidas ja millistest vahenditest tasutakse tudengi peavarju eest. Alles õppeaasta alguseks saabujate puhul saaks aga kasutada paarinädalast veebiõpet.

Muidugi nõuab see kõik uutmoodi lähenemist, tudengitele praktilise elu küsimustes toeks olemist ja pingutust. Kui viirus on tulnud, et jääda, siis tasub sellega kohaneda pigem varem kui hiljem.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee