Seisukoht

Seisukoht | Reeded ikkagi vabaks!? 

Kaarel Täll, sporditoimetuse juhataja, 26. juuli 2020, 18:46
2020. aasta läheb igal juhul ajalukku, kuid millega täpsemalt, on veel vara ennustada. Ülemaailmse pandeemia järellaineid võib lõpuks vast leida peaaegu kõikjalt.

Nõnda muutub ka töökultuur. Sajad või isegi tuhanded ruutmeetrid kontoripinda on paljudele pinnuks silmas, sest vahepeal selgus, et n-ö kodukontorid on šefid ja produktiivsed. Kuulus avatud kontorite kontseptsioon on saanud nii mõnegi tagasilöögi, sest nüüd tuletati jälle meelde, kui hea on keskenduda ilma töökaaslaste pideva segamiseta. 

Muuhulgas pääses nii mõnigi tööline ühes palgakärpega viiepäevasest töönädalast. „Võtame palgast veidi maha, aga ära reedel tööle tule!“ ütlesid mõned bossid. Tegelikult on sel pakkumisel jumet küll ja veel.

„Reeded vabaks!“ on viimase 15 aasta jooksul kõlanud mitmel pool maailmas. Enamasti lihtsalt ideealgena, kuid mõnes kohas on asjale ka hoog sisse antud. Leiboristid väidavad, et Suurbritannia võiks aastaks 2029 olla nelja tööpäeva peal. Tegelikult ongi kõik ju lihtsalt kokkuleppe küsimus. Samamoodi, nagu keegi otsustas kunagi, et äkki oleks mõistlik töötada viis päeva nädalas, saab nüüd ümber mõelda. Sest vahepeal sai inimene targemaks, kiiremaks ja osavamaks. Kõige eelnevaga kaasnesid ka hulk ärevushäirete eri vorme, mida on tundnud väga paljud noorema põlvkonna töölised. Need saamata jäänud vabad reeded võetakse lõpuks haiguslehtede näol välja. Ilmselt pole perearsti, kes ei peaks aeg-ajalt päästma ületöötanud noori.

Riigilt pole mingit toetust siinkohal oodata. Kui ülestõusmispühade teine püha on peaaegu kõikjal maailmas vaba päev, siis meie valitud juhid väidavad endiselt, et ühe päevaga saavutatava majanduskasvu nimel tuleb lihavõtte-esmaspäeval üksiku hundina tööd rügada. Seega, unustage Toompea. Jääb vaid loota, et ettevõtted ise katsetavad ja levitavad oma eksperimentide vilju.

Ehk saamegi juba varsti teada, kui kaugele teatud firmade praegu kestev nelja tööpäeva projekt levib. Äkki võetakse palgakärbe maha ja antakse inimestele ikkagi võimalus veidi rohkem puhata. Sest liiguvad jutud ka väga positiivsetest kogemustest, kus pika nädalavahetuse nimel võetakse end esmaspäevast neljapäevani eriti suure hoolega kokku. Vähematesse töötundidesse mahub rohkem keskendumist ja vähem kohvitamist. Lisaks tullakse esmaspäeval tööle puhanuna ja asutakse kohe asja kallale. Nii et reeded ikkagi vabaks?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee