Maailm

Boris Johnson ei toeta šotlaste iseseisvumist 

Toimetas Greete Kõrvits, 24. juuli 2020 20:13
„Inglismaa, kasi Šotimaalt välja!“ Iseseisvuse pooldajad Šoti piiril.Foto: SWNS/Scanpix
Briti peaminister Boris Johnson seisab vastu šotlaste plaanile korraldada uus iseseisvusreferendum. Ehkki eelmine kord kukkus see Ühendkuningriigist lahkumise pooldajate jaoks läbi, on iseseisvumise populaarsus Šotimaal tõusutrendis.

2014. aasta referendumil hääletas Suurbritanniast lahkulöömise vastu 55 protsenti Šoti valijatest. Euroliit oli üks näiteid, mida ÜKsse jäämise pooldajad iseseisvuslastele vastuväitena esitasid: ega me sinna jää, kui suurest riigist lahku lööme. Peaksime otsast peale alustama ning liitumisavalduse tegema. Algaks hirmus sekeldamine, mis võtab liiga palju ressursse, kui võiksime jääda ühtseks nii riigi kui Liiduga. 

Tõsiasi, mida ka Johnson esile toob, on aga see, et toona jäi kehtima arusaam, et rohkem šotlased selle põlvkonna vältel teema juurde ei naase. Ent pärast Brexitit (millele šotlased vastu hääletasid) on iseseisvumise tuuled taas hoogsalt puhuma hakanud. Kui iseseisvusreferendum praegu toimuks, läheks see tõenäoliselt läbi 54protsendise toetusega.

„Meil oli juba vaid kuue aasta eest üks referendum meie liidu lahutamise kohta. See ei ole nüüd küll ühegi arvutuse järgi üks põlvkond tagasi,“ kritiseeris peaminister Johnson oma Šoti-reisil. Tema seisukoht pole iseenesest uus, juba aasta alguses pärast šotlaste avaldust jäi ta sellele kindlaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee