Eesti uudised

SALATSEMISE HIND: koroona tõttu isoleeritud võivad ohustada kiirabitöötajaid 

Carmen Ladva, 23. juuli 2020, 14:36
Kiirabitöötaja tavalises kaitsevarustuses.Foto: Erki Pärnaku
Tänu koroonaviiruse taandumisele Eestis on hakanud taastuma välisreisid. Nii mõnestki välisriigist Eestisse naastes peab viibima 14 päeva eneseisolatsioonis. Paraku ei kipu mõned inimesed seda järgima, mis võib ohtu seada teisi kaaskodanikke ja ka kiirabitöötajaid.

“Me tuvastame üksikuid eneseisolatsiooni rikkumisi igapäevaste kiirabivisiitide raames,” räägib Tartu Kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets. “Lähtume välisministeeriumi kodulehel olevast avalikust infost ning monitoorime sellega ka oma töötajate reisimisi. Praegusel ajal on oluline arvestada sellega, et reisil olles võib olukord muutuda ning koju tagasi pöördudes tuleb jääda 14 päevaks eneseisolatsiooni.” 

Tartu kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets.Foto: Aldo Luud

Samal teemal

Laugamets annab kirjelduse tüüpsituatsioonist: “Inimene esitab tervislikke kaebusi, mis on sarnased Covid-19-le. Jutu sees selgub, et patsiendil käisid 3–14 päeva tagasi külas sugulased, kes hiljuti olid külastanud „viiruspaaria“ riikide nimistus olevat riiki. Häirekeskus küsib küll alati, kas inimene on hiljuti reisinud ja kas on olnud kokkupuudet Covid-19 haigega, aga arusaadavalt ei ole võimalik hädaabiteate menetlemisel tuvastada abivajaja kõiki lähikontaktseid.”  

Häirekeskusesse helistades tuleb päästekorraldajatele kindlasti öelda, kas abivajaja on eneseisolatsioonis. Laugametsa sõnul on ausus hädavajalik: “Tänapäeval on sage, et kiirabibrigaadi juht helistab kutsujale tagasi ja täpsustab olukorda. Kindlasti tuleb vastates aus olla. Viiruse levimise hetkeolukorras ei too eneseisolatsiooni reeglite rikkumise aus ülestunnistus kaasa muid sanktsioone, kui suusõnalise noomituse.”

Laugamets paneb inimestele südamele, et kui neile laieneb eneseisolatsiooni kohustus, siis tuleb seda ka täita, ning kui on olnud teadlik kokkupuude kellegagi, kes ei täida eneseisolatsiooni kohustust, tuleb mõlemal osapoolel maski kanda ning kahemeetrist distantsi hoida. “Loomulikult tuleb hurjutada viirusetõrje reeglites hälbinut ja paluda tal mõelda teiste tervisele,” märgib ta.

Tartu kiirabitöötajatel on palutud arvestada isikukaitsevahendite tasemega ning võimalusel kindlasti küsida visiidieelne haiguslugu. “Kiirabitöö korraldus on praegu selline, et kõigi abivajajate puhul kasutame nii endal kui abivajajal hingamisteede kaitsevahendeid, seetõttu on nakatumisvõimalus sisuliselt olematu,” lausub Laugamets.

Tallinna kiirabi operatiivjuht Taavet Reimers.Foto: Erki Pärnaku

Tallinna kiirabi operatiivjuht Taavet Reimers räägib aga, et Tallinna kiirabil ei ole olnud teadlikku kokkupuudet 14päevase eneseisolatsiooni rikkujatega.

Reimers ütleb, et kiirabil ei ole õigust inimeste kohta sellist informatsioon nõuda: “Tervishoiuteenust osutades me usume ja usaldame inimest, kellele teenust osutame. Muidugi küsitakse patsiendilt alati reisi anamnees, kuid kui keegi tahtlikult kiirabi eest informatsiooni hoiab, siis ei ole meil õigust ega võimalust seda kuskilt kontrollida.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee