Eesti uudised

FOTOD | Galil ja AK4 lähevad pensionile: kaitsevägi sai kätte uued automaadid 

Toimetas Marvel Riik, 22. juuli 2020 18:05
„R20 on kogu maailma mastaabis moodne automaattulirelv," iseloomustas relva kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel. Foto: Kaitsevägi
Eesti jõudis esimene partii uutest automaattulirelvadest R20 Rahe, mis on paari kuu jooksul juba kaitseväe ja Kaitseliidu erinevate üksuste kätes. Kahe aasta jooksul saab kaitsevägi 19000 relva.

„Kahtlemata on täna ajalooline hetk. Viimane kord hankis Eesti riik ja Eesti kaitsevägi automaate siis, kui me hankisime Galilid, mida tegelikult ei jätkunud kogu sõjaaja koosseisule. Relv R20, eestipärase nimega Rahe, on ette nähtud relvastuseks kogu sõjaaja struktuurile. See on kindlasti kaitseväe relvastuse seisukohast suur arenguhüpe,“ ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem pressiteates.

Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem. Foto: Kaitsevägi

Esimese partiiga saabus Eestisse 1 250 automaattulirelva R20 Rahe, 250 täpsuspüssi TA-R20 ning 70 rauaalust granaadiheitjat M203 koos lisavarustusega. Relvad koosnevad moodulitest ja neid saab vastavalt sõduri vajadustele ümber komplekteerida. Samuti on relva erinevad osad kergesti väljavahetatavad.

„R20 on kogu maailma mastaabis moodne automaattulirelv. Uued relvad on võrreldes praegustega kergemad, suurema tabamistäpsusega ja töökindlamad, tõstes seeläbi meie üksuste efektiivsust. Samuti sobivad need nii parema- kui ka vasakukäelistele, kohandudes kasutaja vajadustega. Sõduri jaoks on automaat lahingus kõige olulisem relv,“ ütles kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel. Ta lisas, et soetatav tänapäevane lisavarustus võimaldab uusi relvi kasutada nii öösel kui päeval.

Relvade väljavahetamine toimub käesoleva ja järgneva aasta jooksul üksuste kaupa vastavalt relvade tarnegraafikule. Esimesena saavad uued relvad Scoutspataljon ja rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel teenivad üksused. Enamus üksuseid saavad standardpikkusega vintraudadega relvad. Lühema vintrauaga relvad lähevad mereväe, sõjaväepolitsei ja teiste lahingutoetusüksuste käsutusse.

Seni kasutusel olnud automaattulirelvad Galil ja AK4 kogutakse toetuse väejuhatuse ladudesse, kus need kontrollitakse tehniliselt üle ning valmistatakse ette pikaajaliseks hoiustamiseks. Heas seisukorras 5,56mm Galil automaadid jäävad kaitseväe sõjaaja täiendusreservi ja asendusrelvadeks. Tagastatud AK-4 automaattulirelvad kontrollitakse samuti üle ning ladustatakse üldreservi tarbeks.

Kaitseinvesteeringute keskus ja USA relvatootja LMT sõlmisid möödunud aasta 1. juulil lepingu uute automaattulirelvade tarnimiseks kaitseväele. Relvatarne korraldatakse kuues etapis ajavahemikul 2020–2021, kuid täpsed tarneajad võivad muutuda seoses jätkuva Covid-19 olukorraga.

***

Tehnilised näitajad:

LMT automaat

  • Kaliiber: 5,56mm
  • Tehniline laskekiirus: 750 – 875 lasku minutis
  • Efektiivne laskekaugus: üle 500m
  • Relva kaal: 3,4kg
  • Salve maht: 30 padrunit

LMT täpsuspüss

 
  • Kaliiber: 7,62mm
  • Tehniline laskekiirus: 700 – 800 lasku minutis
  • Efektiivne laskekaugus: üle 800m
  • Relva kaal: 4,3kg
  • Salve maht: 20 padrunit