Maailm

Tüli suurriikide vahel jätkub: USA nõudis Hiina peakonsulaadi kiiret sulgemist Texases 

Toimetas Madleen Vapper, 22. juuli 2020 12:57
Foto: pexels.com
Hiina ütles kolmapäeval, et USA teatas ootamatult nende konsulaadi sulgemisest Texases Houstoni linnas. Peking mõistis selle sammu hukka ning ähvardas kättemaksuga.

USA andis Hiinale aega kolm päeva, et lõpetada oma tegevus Texases, teatas Hiina välisministeerium. Pärast uue koroonaviiruse puhkemist selle aasta alguses Hiina linnas Wuhanis halvenesid USA ja Hiina suhted märkimisväärselt, vahendab Reuters.

"Hiina peakonsulaadi ühepoolne sulgemine Houstonis nii lühikese etteteatamisega on ilmselge hiljutiste Hiina-vastaste meetmete tugevdamine," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin. "Kutsume USAd üles seda ekslikku otsust viivitamatult tühistama. Kui nii ei lähe, vastab Hiina kindlate vastumeetmetega."

Ta märkis, et konsulaat tegutseb normaalselt, kuid ei vastanud teisipäeva õhtul Houstonis USA meediaväljaannete küsimustele selle kohta, et konsulaadi hoovis oletatavasti dokumente põletati.

"Tundub, et see oli lahtine põleng Hiina konsulaadihoone hoovis asuvas konteineris. Tulekahju ei paistnud kontrolli alt väljas olevat, kuid meile pole siiamaani sündmuspaigale ligipääsu tagatud," ütles Houstoni tuletõrjeosakonna ülem Samuel Pena.

Houstoni politsei teatas telekanalile FOX, et konsulaaditöötajad põletasid dokumente, kuna neid tõstetakse hoonest välja reede pärastlõunal.

USA ja Hiina on viimasel ajal tülitsenud kaubanduse, tehnoloogia, Hongkongi suhtes kehtestatud riikliku julgeoleku seaduse ja Hiina nõuete üle Lõuna-Hiina meres.

Teisipäeval esitas USA justiitsministeerium süüdistuse kahele Hiina kodanikule kümmekond aastat kestnud küberspionaažikampaania eest, milles neid süüdistati relvakujunduse, uimastiteabe, tarkvara lähtekoodi ja isikuandmete varastamises.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee