Video: Mari Luud
Gitta Riener | Video: Mari Luud 21. juuli 2020 18:00
Põhja-Eesti rannavetes ulpinud sinivetikate tõttu on heisatud punaseid signaallippe, mis viitavad ujumise ohtlikkusele. Samas on sinivetikas sedasorti kutsumata külaline, kes võib olla juba oma teed läinud, sellal kui punane lipp veel uljalt lehvib. Õhtuleht käis Tallinnas Pirita rannas uurimas, kas punase lipuga rannas puhkajad pelgavad sinivetikaid.

Pirita rannavanem Anna Silvia Seemel tõdeb, et terviseamet on kinnitanud, et sealses vees leidub sinivetikaid. "Inimesed on vees. Me ei soovita, aga me ei keela kellelgi vette minna," sõnab Seemel. 

Ujumast tulnud härra ütleb, et tema sinivetikaid ei karda. Pesema läheks ta küll, aga Pirita rannas seda võimalust ei ole. 

Päikest võttev noormees räägib, et läheb esimest korda ujuma ega tunne vetikate tõttu hirmu, sest katsub pead mitte vette panna. 

Mööda rannaäärt jalutav naisterahvas kinnitab, et vetikate tõttu ta ujuma ei lähe, aga varbaga katsub vett ikka. 

Viimsi vald hoiatas 19. juulil, et sinivetikas on osaliselt jõudnud Haabneeme ranna suplusalasse ja välja on pandud punane lipp. Foto: Facebook.com/ViimsiVald

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lembi Tiks tõdeb, et viimase paari ööpäevaga on sinivetikakogumid hakanud Põhja-Eesti supelrandadest ja nende lähedalt hajuma. Olukord paraneb tõenäoliselt veelgi, kui muutub valdav tuulesuund ja esineb vihmahoogusid.

20. juuli hommikul Pirita rannalt võetud veeproovis esines Tiksi sõnul sinivetikaid keskmise intensiivsusega õitsengule vastavas kontsentratsioonis. Domineerivaks olid mittetoksililised liigid, ent mõõdukas koguses leidus ka potentsiaalselt toksilisi sinivetikate perekondi.

Näiteks 16. juulil Kakumäe rannast võetud proovis esines sinivetikaid mõõdukal hulgal, sealjuures ka potentsiaalselt toksilisi.

Tiks tõdeb, et suplusvee ohtlikkuse üheks indikaatoriks on vee läbipaistvus: kui umbes meetrisügavuses vees ei näe iseenda varbaid, on parem suplusest loobuda. Need, kes on tundlikud nahaärritusele, peaksid pärast merevees viibimist end puhta veega üle loputama. Suplusvee allaneelamist tuleks vältida.

Teisipäevase seisuga ei olnud terviseametil andmeid, et sinivetikate tõttu oleks keegi haigestunud.