Pantvangidraama keskmes olev buss.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 21. juuli 2020 22:30
Relvastatud mees võttis teisipäeval Lääne-Ukrainas Lutski linnas liinibussi reisijad pantvangi. Politsei sulges kogu Lutski kesklinna. Pantvangivõtja ähvardas, et asetas kusagile linna peale veel ühe lõhkekeha. Õhtul lubas ta kolmel inimesel bussist lahkuda. Tund aega hiljem jooksis politsei bussile tormi, et ülejäänud rahvas vabastada.

Teisipäeva ennelõunal algas Volõõnia oblasti keskuses Lutski linnas pantvangisituatsioon. Relvastatud mees võttis kesklinnas pantvangi bussi, kus viibis umbes kümme inimest (mõnedel andmetel on pantvange rohkem, ligi 20). 

Politsei teatel suleti kogu Lutski kesklinn, et tagada elanike ohutus. Sealkandi elanikud ja töötajad ei tohtinud siseruumidest välja tulla.

Esialgsete teadete kohaselt väljendas akti täideviija pahameelt „süsteemi üle“ ja avas korrakaitsjate pihta tule ning viskas neid granaadiga, mis aga õnneks ei töötanud. Sündmuskohal viibisid läbirääkijad, kes üritasid olukorda vägivallata lahendada. Ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas, et hoiab Lutskis toimuvatel arengutel hoolega silma peal. Tükk aega polnud teada, mis seisus olid mitmeid tunde bussis vangis istunud inimesed.

Kohaliku politseijuhi Juri Kroško teatel olid mehe valduses lõhkeained ja tulirelvad, millega ta pantvange ähvardas. Teatavasti kõlasid sündmuspaigal lasud ja mitu bussiakent on purustatud. Mees ähvardas, et kusagil Lutski peal, väidetavalt rahvarohkes kohas, asub veel üks tema valmistatud lõhkeseadeldis.

Fotodelt võib näha, et mõned bussiaknad on lõhutud. Foto: EPA/Scanpix

Mida pantvangivõtja aga täpsemalt nõudis, jäi esialgu ebaselgeks. Ta nõustus vastama läbirääkijate esimesele telefonikõnele, järgnevatele aga enam mitte. Ukraina meedia leidis mehe arvatava Twitteri-konto, milles too nõuab, et Ukraina ministrid, kirikujuhid ja muud tähtsad tegelased end terroristideks kuulutaksid (mida nad mehe arvates ka on). Mingil hetkel nõustus ta ilmselt taas suhtlema, Unian vahendas pärastlõunal, et mees esitas nõudmised Ukraina valitsusele ning õnnitles riigi rahvast „süsteemivastase päeva“ puhul. Õhtust osales läbirääkimistel ka Ukraina siseminister Arsen Avakov.

Enese nimeks väitis mees olevat Maksim Plohhoi („Maksim Paha“), kuid BBC kirjutab, et tema tegelik nimi on Maksim Krõvošš, ta on 44aastane venelane. Politseile olevat ta pettuste ja ebaseaduslike relvade omamisega seoses varasemast tuttav. Nende kuritegude eest olevat ta kümme aastat ka vangis istunud.

Esialgsed teated tema haprast psühhiaatrilisest seisundist siiski hiljem kinnitust ei leidnud. Mees põhjustas kogu riigis paanika, kui inimesed hakkasid massiliselt politseile kahtlastest pakkidest ja kottidest teada andma. Kiievi rongijaamast isegi leiti paar väikest isevalmistatud pommi, kuid politsei sõnul pole need Lutski intsidendiga kuidagi seotud.

Ukraina politsei avaldatud foto kahtlusalusest. Foto: Ukraina politsei pressiesindaja/AP/Scanpix

Pantvangidraama lõpp

Vastu õhtut lubas terrorist läbirääkijatel pantvangidele joogivett tuua. Kella 21 paiku lasi ta kolm inimest bussist välja: eaka proua, raseda naise ja väikese lapse.

Tund aega hiljem korraldasid politseinikud bussile tormijooksu, et ülejäänud pantvangid päästa. See neil õnnestus, korrakaitsjad surusid Krõvošši asfaldile maha ning vabastasid ülejäänud bussireisijad, kes olid kõik õnneks terved.

Siseminister Avakov postitas lõppvaatusest Twitterisse video, kommenteerides seda napisõnaliselt: „Kõik.“

Terrorist pärast vahi alla võtmist. Foto: AFP/Scanpix