Maailm

Oxfordi teadlaste koroonavaktsiini esmased katsed andsid lootustandvaid tulemusi 

Toimetas Greete Kõrvits, 20. juuli 2020 19:21
Oxfordi ülikooli avaldatud foto ühe katsealuse vaktsineerimisest.Foto: University of Oxford via AP/Scanpix
Oxfordi ülikooli ja ravimifirma AstraZeneca koostöös valminud koroonavaktsiin on suuremalt jaolt patsiendile ohutu ning tekitas katsealuste immuunsüsteemis tugeva reaktsiooni. Teadlased jätkavad ravimi testimist lootuses, et ehk võib sellest saada kauaoodatud-loodetud koroonaravim.

Teadusajakirjas Lancet avaldatud esmaste tulemuste järgi tekitas vaktsiin 14 päeva jooksul katsealustes tugeva immuunreaktsiooni ning 28 päeva pärast olid katsealuste kehad tootnud ka suures koguses valgeid vereliblesid ning antikehasid, millega viiruse vastu võidelda. Varase staadiumi katsetes osales 1077 vabatahtlikku vanuses 18-55.

Samal teemal

Positiivne on ka see, et vaktsiini kõrvalmõjud on olenevalt patsiendist kas olematud või õige kerged. Enamike kõrvalnähtude vastu aitab lihtlabane paratsetamool, mis omakorda vaktsiinile endale mingit mõju ei avalda.

Teadlased rõhutavad siiski, et liiga vara rõõmust rõkkama ei maksa hakata: esmased tulemused näitavad küll, et vaktsiin on suuresti ohutu, kuid selles osas, kas ta ka Covid-19 sümptomeid vähendab või üldse haigestumise vastu aitab, on veel palju küsimusi õhus. Pole ka kindel, kauaks antikehad sellises mahus pärast vaktsineerimist püsivad ja kui ruttu või aeglaselt vaktsiini mõju lahtub. Lootust on, kuid raudkindlat garantiid ei saa teadlased veel anda.

Inglaste koroonavaktsiini vastu tunneb juba ka suurt huvi Venemaa, kelle üks suuremaid ravimifirmasid R-Farm teatas, et kirjutas AstraZenecaga alla lepingu vaktsiini valmistamiseks, juhul kui katsed selle efektiivsust tõestavad. Vaktsiini tootmiseks valmib Jaroslavlis ka uus tehas. Venelased tegelevad koroonavaktsiini väljatöötamisega samas ka ise, lisaks on üks Vene häkkerite organisatsioon eelmainitud lepingule vaatamata üritanud Lääne teadlaste vaktsiiniinfot kätte saada.

Samal teemal

19.07.2020
Venemaa hakkab tootma koroonavaktsiini
25.06.2020
Tanel Kiik avaldas lootust, et koroonavaktsiin võib valmida aasta lõpus