Pilt on illustartiivne.Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
Delfi, Ohtuleht 21. juuli 2020 13:05
Möödunud laupäeval oli pea sadakond inimest – nende seas ka väidetavalt hulganisti eestlasi – valmis lendama Air Balticuga Malagast Riiga. Reis aga lükkus edasi järgmise päeva hommikusse, kuna enne lendu hakkas õhusõidukist kütust välja pritsima.

„Istusime kõik juba lennukis, kui kõlarist tuli käsk koheselt ja ruttu väljuda. Inimesed hakkasid karjuma, lapsed nutsid,“ kirjeldas olukorda üks õhusõidukis viibinud eestlane. „Paanikas inimesed, selmet joosta välja, hakkasid oma kohvreid võtma ja tekitasid sellega täieliku ummiku.“

Refereeritud artikli täistekst Delfis.

Air Balticu kommunikatsioonijuht Alise Briede kinnitas Õhtulehele, et 18. juulil jäi „tehnilistel põhjustel“ tõepoolest ära nende reis Malagast Riiga. Põhjuseks toob Briede lennuki ületankimise. „Air Balticus on ohutus tähtis prioriteet. Vastavalt protseduurilistele standarditele, väljusid kõik reisijad lennukist,“ selgitas Briede kirjalikult protseduure.

Vahejuhtumi ajal viibis lennukis 94 reisijad. Saamaks reisijad Malagast Riiga, saatis Air Baltic reisijatele Riiast uue lennuki, ületangitud lennukit aga ootab ees tehniline ülevaatus.

Õhtuleht vestles ühe Eesti lennutehnikuga, et saada aimu, kuivõrd tõsine oli olukord Malagas. Lennutehnik, kes palus anonüümsust, tõi välja, et lennukit ei saa ületankida. See saab juhtuda kas tankimisauto või lennuki tehnilise rikke puhul. Kütuse süttimine sellises olukorras on küll võimalik, aga nõuab taganttõukajat ehk süütajat – kütus kui selline iseenesest põlema ei lähe.

Ületankimise kõrval pakub tehnikule suuremat hämmingut asjaolu, et reisijatel lubati haarata oma kohvreid-reisikotte. Kui lennukis peaks tõepoolest olema plahvatus või tulekahju, siis on iga sekund arvel. Kulutada loetud aega selleks, et oma pagasit päästa, tähendab kaasreisijate surmasuhu seadmist.

Õhtuleht palus Air Balticul kommenteerida lennumeeskonna ja -reisijate käitumist pardal. Teisipäeva lõunal saadetud vastuses ütles lennufirma kommunikatsiooniosakond, et meeskond täitis kõiki ülesandeid vastavalt ohutusprotseduurile ning pardal polnud mingit paanikat. 

"Kõiki juhendeid jagati kolmes keeles ning reisijatel paluti pardalt lahkuda ilma käsipagasita," seisis Air Balticu vastuses.