Maailm

ÄÄRMUSLIKUD HÄDAMEETMED: hiinlased õhkasid üleujutuste leevendamiseks tammi 

Toimetas Kert Kõiv, 20. juuli 2020 16:12
Foto: AFP/Scanpix
19. juulil õhkasid Hiina võimud Anhui provintsis Chu jõel tammi, et leevendada tõusvat veetaset Yangtse jõel. Ebatavaliselt võimsa vihmaperioodi põhjustatud üleujutused ja maalihked on tekitanud majanduslikku kahju juba rohkem kui seitsme miljardi dollari eest.

Hiina võimud õhkasid 19. juulil riigi keskosas Anhui provintsis Chu jõele ehitatud tammi, et vähendada Yangtse jõge koormava tulvavee hulka. Erakordsete meetmetega loodetakse säästa massiivset Kolme Kuristiku tammi, kirjutas The Guardian.

Foto: Kolme Kuristiku tamm avatud lüüsiväravatega. (ZUMA/Scanpix)

Samal teemal

Eelmisel nädalal avati Kolme Kuristiku tammil kolm lüüsiväravat, kuna vesi kerkis üle 15 meetri üleujutustasemest. Neljanda lüüsi avamiseni jõutakse eeldatavasti juba sellel nädalal. Chu jõe tammi õhkamisega juhtisid võimud tulvavee üleujutusaladele, mis suudavad hoida üle 60 miljoni kuupmeetri vett. Sellega lükati edasi veemassi liikumist Yangtse jõkke.

Mujal Hiinas on sõdurid ja töölised suurendanud jõekallaste vastupidavust kivide ja liivakottidega. 18. juulil lõpetati Poyangi järves 188meetrise murde ehitamine. Hiina suurim mageveejärv on varasematel kordadel üle ujutanud 15 küla ja põllumajandusmaad ning kaasa toonud üle 14 000 inimese evakueerimise.

Tammide ja kallaste õhkamist kasutasid Hiina võimud viimati 1998. aastal, kui üleujutustes hukkus üle 2000 inimese ning hävis üle kolme miljardi majapidamise. Praeguseks on üleujutuste ja maalihete tõttu hukkunud üle 150 inimese ning evakueerituid on üle 1,8 miljoni.

Seni on jõeäärsed suurlinnad suurematest kahjudest pääsenud, kuid võimud on mures kümnetele miljonitele inimestele koduks olevate Wuhani ja teiste metropolide pärast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee