Maailm

POOLA VALIMISED: traditsiooniline katoliiklus vs. moodne sallivus 

Juhan Mellik, 17. juuli 2020 22:20
LÕHESTUNUD POOLA: Heitluse napp tulemus näitas, kuidas president Dudat (pildil) eelistavad pigem maarahvas ja eakad, Varssavi linnapead Trzaskowskit aga linnavurled ja noored.Foto: EPA/Scanpix
Konservatiiv vastamisi liberaaliga. Klassikaline perekonnamudel vastamisi seksuaalvähemustega. Tänavused presidendivalimised Poolas kulgesid kuni viimase hetkeni äärmise pinevuse tähe all. Riigipea roll on Poolas muidu vähetähtis ja suuresti tseremoniaalne, ent sarnaselt Eesti presidendiga leidub ametivõimus üks aspekt, mille üle võitlus tegelikult käis.

Eelmisel pühapäeval toimunud teises voorus jõudis lõpuks võiduni konservatiivset nägemust esindav kandidaat: aastast 2015 riigipea ametit pidanud Andrzej Duda, kes esindab riiki valitsevat parempopulistlikuks tituleeritud Õiguse ja Õigluse erakonda (PiS), kuigi ametlikult ta partei ridadesse ei kuulu. Allajäämist pidi tunnistama Varssavi linnapeana tuntust kogunud Rafał Trzaskowski, kes võrsus riiki varem pikalt valitsenud Kodanikuplatvormi ridadest.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.07.2020
Värskelt tagasi valitud Poola president: „Seksuaalvähemused on jubedam 'ideoloogia' kui kommunism.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee