Maailm

Ameerikas röövivad salapärased korrakaitsjad inimesi otse tänavalt 

Toimetas Madleen Vapper, 17. juuli 2020 13:57
Foto: AFP | Scanpix
15. juuli varastel hommikutundidel otsustasid Portlandi linna mehed Mark Pettibone ja tema sõber Conner O’Shea pärast pikka protestiööd koju minna. Teel koju põrkasid nad kokku inimestegrupiga, kes hoiatasid neid, et sõjaväemustriga rõivais ametnikud sõidavad märgistamata kaubikutes ringi ning haaravad inimesi otse tänavalt kaasa.

"Seda oli väga hirmutav kuulda," ütles Pettibone. Nad jõudsid vaevalt pool kvartalit edasi liikuda kui märgistamata kaubik neile ette sõitis. “Neli või viis kamuflaažis isikut hüppasid välja, avasid ukse ja see oli täpselt selline tunne: “Oi, kurat. Ma ei tea, kes sa oled või mida sa meist tahad. ””

Taktika näib olevat järjekordne Portlandi linnatänavatele suunatud föderaaljõudude tugevdamine, kuna föderaalametnikud ja president Donald Trump on öelnud, et nad kavatsevad üle kuue nädala kestnud öised meeleavaldused vaigistada.

Föderaalsed ohvitserid on seni protestidega seotud kuritegudes süüdistanud vähemalt 13 inimest, teised on arreteeritud ja vabastatud, sealhulgas Pettibone. USA politseijõudude erioperatsioonide rühma ning tolli- ja piirivalveameti ametnikud on saadetud Portlandi, et kaitsta föderaalset vara hiljutiste rassismi ja politsei jõhkruse vastu suunatud protestide ajal.

Kuid peetakse kinni ka Portlandi tänavatel liikuvaid inimesi, kes ei asu föderaalse vara läheduses, samuti pole selge, kas kõik arreteeritud inimesed on osalenud kriminaalses tegevuses. Meeleavaldajad nagu O’Shea ja Pettibone ütlesid, et nende arvates olid föderaalpolitseinikud nad arreteerinud lihtsalt meeleavalduse piirkonnas mustade rõivaste kandmise pärast.

O’Shea ütles, et jooksis, kui nägi, et kamuflaažiga inimesed hüppasid märgistamata sõidukist välja. Ta ütles, et peitis ennast ära, kui teine märgistamata kaubik teda jälitas.

“Korrakaitseametnikud sõidavad ringi, haarates inimesi tänavatelt,” ütles O’Shea videos, mille ta oma arreteerimise hetkel salvestas. „Ma ei teinud midagi kuradi valesti. Ma salvestan seda. Ma pidin kellelegi teada andma, et see juhtub. ”

Ka Pettibone ei pääsenud föderaalsetest ohvitseridest. "Mind põhimõtteliselt visati kaubikusse," sõnas Pettibone. "Ja mul oli müts üle näo tõmmatud, et ma ei näeks ja nad hoidsid mu käsi üle mu pea."

Pettibone ja O’Shea ütlesid mõlemad, et nad ei suuda mõelda millelegi, mida nad oleksid võinud teha, et neid oleks pidanud arreteerima. Nad osalevad protestidel regulaarselt, kuid nad ütlesid, et nad pole korrarikkujad. Nad ei pihusta hooneid värviga, ei lase ohvitseridele laseriga silma ega tee muud, kui vaid osalevad protestidel.

Pettibone ütles, et ta pandi kongi kinni. Varsti pärast seda tulid kaks ohvitseri, kuid nad ei öelnud talle, miks ta arreteeriti. Ta ütles, et nad küsisid temalt, kas ta soovib oma vaikimise õigustest loobuda ja mõnele küsimusele vastata, kuid Pettibone keeldus ja ütles, et soovib advokaati. Intervjuu katkestati ja umbes 90 minutit hiljem ta vabastati. Ühtegi paberkandjal märget mees sellestei saanud.

USA politsei keeldus avalduses märkimata sõidukite kasutamist kommenteerimast, kuid ütles, et nende ametnikud pole Pettibone'i arreteerinud. New York Timesi andmeil on salapärased vahistajad hoopis narkovastase eriüksuse töötajad. Oregoni osariik, kus Portland asub, kaebab president Trumpi kummaliste vahistamiste tõttu kohtusse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee