Maailm

Internetis tõmmati käima ulatuslik vandenõuteooria laste inimkaubanduse kohta 

Toimetas Madleen Vapper, 17. juuli 2020 12:19
Foto: Julia Vakina
Internetis sai alguse alusetu vandenõuteooria pärast seda, kui anonüümne kasutaja esitas jututoas veidra küsimuse: Äkki kasutab jaemüügi hiiglane Wayfair kalleid hoiukappe lastega inimkauplemise jaoks?

Interneti isehakanud vandenõuteoreetikud reageerisid kiiresti, sobitades Wayfairi toodete nimed kadunud laste nimedega, luues sotsiaalmeedia postitusi Facebooki, Instagrami ja YouTube'i, vahendab AP.

Tulemus: Riiklik inimkaubanduse infotelefon hakkas ootamatult saama mitmeid kõnesid välja mõeldud Wayfairi skeemi kohta. Üks naine ütles, et postitas Facebooki video endast, et võidelda valeandmetega, et ta on teadmata kadunud. Üks teine ema soovis Facebookist ja YouTube'ist eemaldada video oma noorest tütrest, mida kasutati oletamaks, et ta on Wayfairi ohver.

Wayfair oli sunnitud süüdistustele vastama: "Nendel väidetel pole muidugi mingit alust." Kuid internetikasutajad jätkavad Wayfairi mööbli ja sisustuse ümber keeruka võrgu kudumist, mis on loodud valede ja oletuste põhjal.

Sotsiaalmeedia suunamudijad, erisugused veebikogukonnad ja isegi poliitilised kandidaadid on võtnud vandenõuteooria kasutusele tõendina veelgi ulatuslikumast skeemist, tuntud kui QAnonist, mis keskendub alusetule veendumusele, et president Donald Trump korraldab süvariigis salajasi kampaaniaid vaenlaste vastu ja toimib ka inimakubanduse ring.

"Vandenõuteoreetikutel õnnestus oma teooriaid alati ka minevikus levitada, kuid Internet on selle palju lihtsamaks teinud," ütles Davise California ülikoolis vandenõuteooriaid uuriv ajalooprofessor Kathryn Olmsted. “Kui usute ühte vandenõuteooriat, siis usute ka teist. Hakkate neid koguma.”

Wayfairi ja "inimkaubanduse" mainimine on viimase nädala jooksul Facebookis ja Instagramis plahvatuslikult kasvanud. TikTokis kogusid hashtagid #Wayfairconspiracy ja #WayfairGate kokku ligi 4,5 miljonit vaatamist.

Mõned sotsiaalmeedia postitused osutasid, et Wayfairi hoiustamiskappide hind on ebareaalselt suurt ehk 13 000 dollarit. Wayfair ütles aga, et teraskonstruktsioonide hind on tööstuslikuks kasutamiseks õigesti määratud. Ka 9999 dollarit maksnud padi tekitas kahtlusi, kuid see oli lihtsalt viga, teatas ettevõte.

Facebookis ja Twitteris jagati tuhandeid kordi postitust, mis ühendas Wayfairi ühe hoiustamiskapi Samiyahi nime Ohio tüdruku Samiyah Mumini aegunud kadunud isiku teatega, väites, et see on tõend selle kohta, et ettevõte kaubitseb noorte tüdrukutega.

Naine, kes identifitseerib end Muminina, pani Facebooki üles video, et kord majja seada. “Miks ma vihane olen? Sest asi ei puutu minusse,” ütles ta. Ohio peaprokuröri büroo kinnitas, et Mumin leiti pärast seda, kui ta oli teadmata kadunud neljapäevase perioodi jooksul 2019. aasta mais, ning sellest ajast alates pole temaga seotud teateid olnud.

Aprillis korraks kadunuks jäänud Marylandi poissi pidasid interneti vandenõuteoreetikud samuti võimalikuks Wayfairi ohvriks, kuna ta perekonnanimi vastas Wayfairi padja nimele. Politsei andmetel leiti aga poiss vähem kui 24 tunni jooksul ja polnud mingeid märke selle kohta, et temaga oleks kaubitsetud või teda röövitud.

Vandenõuteooriast tulenev kõnede arvu kasv riiklikkule inimkaubanduse infoliinile, jätab abita tõelised abivajajad. "On väga reaalne võimalus, et kui Internetis tuleb välja vandenõuteooria ja see genereerib tuhandeid signaale meie vihjeliinile, võib see takistada meid kriisi sattunud ellujäänutele õigeaegse teenuse osutamisel."

Samal ajal kasutasid mõned Trumpi toetavad YouTube'i kontod YouTube'i videot noorest Londoni tüdrukust, kes istus diivanil Wayfairi reklaami jaoks, väites, et ta oli väidetava inimkaubandusskeemi ohver. Video on võetud tüdruku ema YouTube'i kontolt ja levinud üle Interneti, ütles tüdrukut esindava talendiagentuuri Alphabet Agency vanemagent Carleen McCarthy.

Agentuur ja tüdruku ema raporteerisid videoid korduvalt YouTube'i ja Facebooki, kuna nad jätkasid tuhandete vaatamiste võrgus vaatamist. YouTube eemaldas video pärast seda, kui AP seda küsis, ehkki saidile jäävad uuesti ilmuvad versioonid. Facebook ütles oma avalduses, et see video on vähendanud valede väidete ringlust Wayfairi vandenõuteooria ümber.

Üks YouTube'i suunamudija postitas video, mida vaadati 155 000 korda ja milles süüdistati Wayfairi lastega kaubitsemises nende toodete kaudu kommenteeris oma videot: "Mul polnud selle video jaoks tegelikult kõiki fakte. Ma lihtsalt tegin seda impulsi järgi, kuna olin nii hirmul. Minul isiklikult pole teadmisi, pole mingeid tõendeid ega midagi."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee