Maailm

Venemaa luureagentuur püüab häkkides Covid-19 vaktsiini kohta teavet saada 

Toimetas Madleen Vapper, 17. juuli 2020 11:17
Foto: Tiina Kõrtsini
Lääne valitsused süüdistasid neljapäeval häkkereid väärtusliku informatsiooni koroonaviiruse vaktsiini kohta varastamises. Arvatakse, et häkkerid on osa Venemaa luureagentuurist.

Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia ja Kanada luureagentuuride sõnul ründab häkkimisrühm APT29, mida tuntakse ka kui Cozy Beari. Rünnatakse akadeemilisi ja farmaatsiaalaseid uurimisasutusi, mis on seotud Covid-19 vaktsiinide väljatöötamisega. Sama grupp osales ka USA demokraatliku partei e-posti kontode häkkimises 2016. aasta presidendivalimiste ajal, vahendab AP.

Ei ole selge, kas varastati kasulikku teavet või mitte, kuid Suurbritannia välisminister Dominic Raab ütles: "On täiesti vastuvõetamatu, et Venemaa luureteenistuste töö on suunatud nende vastu, kes võitlevad koroonaviiruse pandeemiaga." Ta süüdistas Moskvat omakasupüüdlike huvide järgimises ja hoolimatus käitumises.

Väide, et välisriigi valitsusega seotud häkkerid üritavad pandeemia ajal salajaseid uuringuid läbi viia, pole täiesti uus. USA ametnikud süüdistasid Hiinat sarnases käitumises alles neljapäeval. USAs võetakse Venemaa häkkerite teemat eriti valusalt vastu, arvestades nende püüdeid 2016. aasta presidendivalimisi mõjutada.

Venemaa presidendi Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov lükkas süüdistused tagasi, öeldes: "Meil pole teavet selle kohta, kes võisid häkkida Suurbritannia ravimifirmasid ja uurimiskeskusi. Venemaal pole nende katsetega midagi pistmist."

Laiemas plaanis võib uudis olla märgiks sellest, et küberjulgeolek ülemaailmses võidujooksus vaktsiini loomiseks on jäetud tähelepanuta ning haavatavaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee