Eesti uudised

Arutletakse, aga ei tegutseta: patsient ei saa e-tervises oma tahet väljendada

ÕIGUS VÄÄRIKALT SURRA: kui paranemislootust pole, kes siis minu eest otsustab? (7)

Kadri Kuulpak, 16. juuli 2020 20:40
Pöördumatult haigete siitilmast lahkumine oleks väärikam, kui inimesed kasutaksid võimalust koostada patsienditestament. Patsientide, aga ka nende lähedaste ja arstide vaatest oleks veelgi parem, kui inimesed saaksid enda ravimist puudutavad otsused registreerida e-tervise infosüsteemis.Foto: Stanislav Moshkov
Meditsiiniseadmed suudavad pöördumatult haigeid kaua hinges hoida, kuid arstid seavad üha enam kahtluse alla, kas selliselt elu säilitamine on patsiendi huvides või on mõnel juhul tegemist piinamisega. Miks ei ole inimesel enne surma võimalik öelda, mida ta tahab, et temaga tehakse? Miks ei ole Eesti-suguses e-riigis tänaseni võimalik teha e-tervise infosüsteemis vastav valik?

Dr Katrin Elmet räägib loo, kuidas öösel toodi hooldekodust intensiivraviosakonda reieluukaelamurruga 90aastane dementsusega vanaproua. „Ta ei olnud enam teadvusel ega jõudnud enam korralikult hingata. Talle pandi lähedaste nõudmisel hingamisaparaat. Ja mis oli selle asja eesmärk? Ilma hingamistoetuseta oleks ta saanud juba oma viimsele unele. Korralikku valuravi ei julge paljud arstid teha, sest valuvaigistid võivad lühendada elu,“ räägib Elmet.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.07.2020
„Palun tapke mind ära!“ Meditsiin muutub elupäästmise egiidi all piinapingiks
18.08.2016
Elu ja surma piiril surma ei kardeta
29.06.2015
Hooldusravikliiniku direktor Eve Karmo: „Me kõik vajame kord abi ja toetust!ˮ

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee