Eesti uudised

Reovesi reedab, kus on parasjagu Eesti koroonakolded 

Ohtuleht.ee, 16. juuli 2020 12:46
Foto: Stanislav Moškov
Valitsus kiitis heaks Tartu Ülikooli ettepaneku käivitada reovee analüüsil põhinev Covid-19 seiresüsteem. Selle eesmärk on tuvastada Covid-19 uus laine võimalikult varajases faasis ja täpselt lokaliseeritult.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps märkis, et vaatamata haiguspuhangu taandumisele on oht viiruse leviku uueks laineks sügisel: „Mida varem ja täpsemini me haigusele jälile saame, seda väiksem on kahju. Eesti teadlased panustavad sellesse mitmel moel, näiteks rahvastikupõhine testimine professor Ruth Kalda eestvedamisel ning nüüd kavandatav reovee uuring. Muu maailma kogemus näitab, et see on tõenduspõhine, ja ka meie teadlased on seda varem kasutanud.“

Rahvusvaheline kogemus näitab, et reoveeproovidest on võimalik leida viiruse jälgi enne kliiniliste patsientide leidmist. Reovee seire annab varajast infot ka nakkuse piirkondliku leviku kohta.

Reoveeproove plaanitakse võtta kõigis maakonnakeskustes, lisaks veel mõnes suuremas linnas ning valitud kohtades, näiteks Tallinna lennujaamas ja sadamas, piiripunktides jms. Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes linnade reoveepuhasteid käitlevad.

Seireuuring on plaanis tänavu augustist detsembrini. Selle maksumus on 868 000 eurot.

Samal teemal

07.07.2020
SALAKAVAL VIIRUS: 80 protsendil Eesti koroonahaigetel polnud sümptomeid
09.06.2020
Eestis on koroonaviirust põdenuid arvatust tunduvalt rohkem
09.06.2020
Tartu Ülikooli teadlased: koroonaviirus on levinud laiemalt, kui seni arvasime
11.05.2020
Tartu Ülikool: Saaremaal ja Õismäel algab koroonaviiruse antikehade uuring