Eesti uudised

VIDEO | „Sellist tulevärki pole ammu näinud!“ Valitsuse pressikonverentsil ristasid mõõgad Helme ja Kiik 

Hindrek Pärg, 16. juuli 2020, 13:26
Foto: Kollaaž / Martin Ahven, Robin Roots
Neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil astusid ajakirjanike ette lisaks peaminister Jüri Ratasele veel rahandusminister Martin Helme, sotsiaalminister Tanel Kiik ja justiitsminister Raivo Aeg. Peamiseks teemaks kujunes võrdõiguslikkust edendavate MTÜ-dele jaotatavate toetuste tõttu tekkinud vastasseis Helme ja Kiige vahel (loe selle kohta lähemalt SIIT ja SIIT).

Martin Helme ütles, et eelarve ja rahade kasutamine on puhtalt rahandusministri pädevuses ning tema sõnul on selgelt näha, et kõnealuste projektide rahastamine hasartmängumaksust pole seadusega kooskõlas.

Samal teemal

"Siin meil vaidlused jätkuvad," sedastas Helme, lisades, et ka varem on riigi tugiteenuste keskus (RTK) jätnud raha välja maksmata. Rahandusministri sõnul on siin suurem probleemide pundar ning soodustuskelmuse eest võib saada lausa viieaastase vanglakaristuse. "Võib olla on MTÜd heas usus käitunud, aga sellisel juhul on rahaandjad väga selgelt eksinud. See on aga selge, et ebaseaduslikud väljamaksed riigivahenditest ei tohi jätkuda." 

Tanel Kiik ütles, et tema teada pole ei tema ega rahandusminister erialalt juristid. "Ma veetsin enda puhkust targematelt tagasisidet saades, olen suhelnud kuue õiguseksperdiga," sõnas Kiik. Ta lisas, et ta pole leidnud ühtegi juristi, kes oleks arvanud, et RTK-l oleks olnud õigus lõpetada väljamaksed. "Täna saatsin kirja, kus tõime välja juriidika. Me ei oponeeri emotsioonidele, arvamustele ega maailmavaatele," sõnas sotsiaalminister, lisades, et õigusriik on kõige olulisem ning väljamaksete tegemine on õiguspärane ja muud tegevused ei ole õiguspärased. 

Ajakirjanike küsimused ministritele

  • Mis saab siis, kui homseks pole maksed tehtud?

Kiik: Tegemist pole ultimaatumiga. Maksetega on venitatud juba nädal aega, mis on juriidilise aluseta. Meie kirjas oli selge taotlus, et RTK need maksed teostaks. Eesti õigusruum ei ole vahepeal muutunud ning isegi kui ta muutuks, siis käigupealt ei saa otsustada. Kui muuta haldusakte, siis saab seda teha tulevikku vaatavalt.  

Helme: Riik määrab ja võtab ära iga päev. Meil on põhimõtteline erimeelsus, kellel on juriidiline õigus. Tanel ei ole kohanud ühtegi juristi, kes arvaks, et mul on õigus, ja mina pole kohanud ühtegi juristi, kes arvaks, et Tanelil on õigus. Las juristid vaidlevad. Ultimaatumite keeles meie ei räägi. 

Ratas: Võimas tulevärk käib. Olen kaua oodanud, millal selline pressikonverents toimub. Nii Tanel kui ka Martin ütlesid õigesti, et ultimaatumeid ei ole. Küll leiame lahenduse. Jaak Aab on öelnud, et tuleb asjaomase ministriga arutada, ning aktsepteerin ka riigikontrolli tehtud arvamust, mis puudutab küll eelnevat perioodi. Küsimus on lõpuks see, kas need kümme MTÜd saavad rahastuse kätte või ei. Minu arvates peavad nad täna selle kätte saama, poolel teel ei saa öelda, et ei saa. Aab ütles, et ei näe alust, miks RTK neid väljamakseid ei peaks tegema. RTK on vahendaja. Kui riik on midagi lubanud, tuleb seda täita. Kindlasti leiame lahenduse. Tänan tulevärgi eest, kõigile huvitav vaadata. 

  • Küsimus Martin Helmele, mida peaministri avaldusest arvata? Tanel Kiik, mis saab, kui raha ei laeku?

Ratas: Elo (Kanal 2 reporter, kes küsimuse esitas – H.P.), sa oled võimas! 

Helme: Ma ei ole nõus õigustatud ootuse jutuga. Kui pangaröövlit takistatakse poole röövi pealt, pole tal õigust raha siiski välja nõuda, kuna ta juba läks seda röövima. Ma hoian seda kinni nii kaua kui võimalik. Sotsiaalministeeriumi haldusalas on palju raha, ta võib ise selle summa leida. Minu valijatel on teised prioriteedid. See on prioriteetide küsimus. Minu prioriteediks oleksid puuetega ja vanad inimesed. Kiik oskab muidugi paremini vastata, kas see on ka Keskerakonna valijate prioriteet. Poliitikas on omad prioriteedid, kuhu saame raha panna. Siis me otsustame, et kulutame MTÜde peale, kes edendavad võrdset õigust, aga tegelikult tulevad nemad Toompeale plakatitega ja üritavad valitsust kukutada. Ma ei saa aru, miks meil on seda vaja.

  • Mis ikkagi juhtub homme kell 15.01? Kas Aab nullib rahandusministri käsu, mis variandid on? Kas minnakse kohtusse või alustate protsessi, et lahkuda arveldustega rahandusministeeriumi keskusest? Helmele: peaminister ütles, et rahad tuleb üle kanda – kas te ei täida tema korraldust? Justiitsminister – palun öelge, kellel õigus?

Kiik: Loodetavasti jääb terve mõistus ja õigusriik peale ning need maksed tehakse ära. Ei ole vaja spekuleerida, mis saab. Käib pidev vastandumine, sotsiaalministeeriumi eelarve on veidi üle viie miljoni. Hetkel räägime 375 000 eurost aastas. Meil on umbes 13 partnerit, praegu vaidleme kolme üle. Mõni võiks küsida, miks see valdkond saab nii vähe. Sotsiaalministeerium tegeleb väga paljude valdkondadega, me ei saa seda raha teiste arvelt ära võtta, nagu näiteks pensionäridelt, haigetelt ja puuetega inimestelt. Olemasolevad õigusaktid peavad kehtima, riigikontrolli aruanne käsitleb eelmisi perioode. Õigusselguse saamiseks olen nõus, et aastast 2022 otsime mõne muu katteallika. See, et võrdõiguslikkus pole perega seotud, jääb mulle natukene segaseks. 

Aeg: Arvan, et vaidluses selgub tõde. Las juristid vaidlevad. Rahandusministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi koolkond tuleb kokku viia. Pole õige ka põikpäiselt edasi minna. Samas, kui riik on võtnud kohustuse ja lepingud täitnud, on prioriteetne see, et sotsiaalministeerium leiab kasvõi esialgsed vahendid, millega kohustused katta. Siis tuleb valitsusesiseselt edasi vaielda, kas läheme seadust muutma, või rahastusallikas üle kantida. Inimesed ei tohi kannata sellest, et on tekkinud poliitiline vaidlus. 

Helme: See pole mingi kannatus. Ühelgi organisatsioonil pole õigust maksumaksja rahale. Nad on MTÜd, neil peaks olema oma tuluallikas, nad peaksid ise ennast rahastama, näiteks liikmemaksudest. Homme ei juhtu midagi – maailm ei kuku kokku, Tanel ei hakka näljastreiki tegema. Lihtsalt vaidleme. 

  • Küsimus peaministrile: mida arvate, et üks minister sekkub teise haldusalasse? Kas nii sobib valitsuses käituda?

Ratas: Eks seda on soovitud näidata üle aasta, kui suured konfliktid on. See valitsus on toimunud hästi ja toimekalt. Nagu ma ütlesin, tuleb asjaomase ministri ehk sotsiaalministriga rääkida, antud juhul seda ei tehtud. Eks neid vestluseid on varem ka olnud, aga see, et Raul Siem selliselt paugutas – see oli üllatus kõigile. Nagu Martin ja Tanel ütlesid, siis saab hakkama. Loodan, et Jaak Madison saab ka seal Brüsselis hakkama.  EKRE ja Keskerakonna maailmavaated on väga erinevad, selles pole hullu. Antud juhul on õiguslik vaidlus ja lõpuks on MTÜde küsimus selles, kas saavad raha. Ma ei pea antud juhul võimalikuks, et tänases seisus see raha ära võtta. On õigus ka selles, mida on öelnud riigikontroll, aga juriidiliselt pole hetkel midagi lõpetada. Mis kaudu see raha tuleb, seda vaidlust tuleb pidada. 

Peaminister Jüri Ratas ütles pressikonverentsi alguses, et pole vaja vaidlust, kas politsei või kaitseliit. Keskerakonna juht kiitis kaitseliitu, nimetades seda suurimaks organisatsiooniks, kes on Eestit igakülgselt aidanud. 

Ratas ütles ka, et valitsus otsustas täna toetada kahte uuringut, mis on seotud koroonaviirusega, ning ühtlasi kiideti heaks koroonaäpi arendamine ja kasutuselevõtt. 

Peaminister käis täna ka sotsiaalministriga terviseametis ning soovis edu selle peadirektori kohusetäitjale Mari-Anne Härmale. "Tuleb ära lõpetada teie ja meie positsioonid. Meil on üks positsioon – olla valmis koos teiseks laineks," sõnas peaminister. 

Rahandusminister Martin Helme ütles, et julgeolek on jagamatu, ning sõnas, et siseminister Mart Helme pole kaitseliitu kritiseerinud. "Ei ole nii, et kui üht on rohkem, peab teist vähem olema," ütles uus EKRE juht. 

Helme ütles ka, et valitsus ei toeta plastikumaksu ega kliimaneutraalsust. Rafineerimistehase kohta ütles rahandusminister, et kuigi projekti analüüs on tehtud, siis otsust veel tehtud pole. Ta toonitas, et see oleks majandusele väga kasulik – eksport suureneks ning lisanduks töökohti.

Justiitsminister Raivo Aeg avaldas kahetsust, et pärast koroonakriisi seljatamist on tõusnud torm ning ametkondade sõnumid on hakanud lahknema kaitselliidu tegevuse kohta. "Samm-sammult on ühiseid koolitusi, tegevusi leitud. Tänaseks on see väga heale tasemele tõusnud – seda nägime koroona ajal. Seal, kus kaitseliitu oli vaja, seal lõid nad ka kaasa. Said ka suurepäraselt hakkama," sõnas Isamaa erakonna liige. 

Aeg sõnas ka, et Euroopa Liidu riikide võrdluses on Eesti kohtud töö efektiivsuselt kolmandal kohal. "Eestil pole midagi häbeneda," ütles justiitsminister. 

Sotsiaalminister Tanel Kiik sõnas, et valitsus valmistub Covid-19 teiseks laineks ning tegeletakse koroonaäpi turvalise kasutuselevõtuga. 

Kiik toonitas ka, et välisriikidesse reisimist tuleb inimestel võimalikult põhjalikult planeerida. "Tuleb mõelda sellele, kas riik, kuhu minnakse, on ohutu ning kas reisimine on vältimatu. Soovitus on see suvi võimalikult palju veeta Eestis," sõnas sotsiaalminister.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee