Eesti uudised

Siseminister: kaitseliitlased ei saa eriolukorras hakkama 

Toimetas Triinu Laan, 14. juuli 2020 19:03
Foto: Erki Pärnaku
Siseminister Mart Helme leiab, et kaitseliit on "tore ja vajalik organisatsioon", aga sellel on kaitse-, mitte sisejulgeoleku tagamise ülesanded. 

Siseminister Mart Helme märkis teisipäeval Vikerraadio saates "Uudis+", et kaitseliitlastel pole eriolukorras toimetamiseks vajalikke oskusi ega varustust, vahendab ERR.

"Kaitseliit on apoliitiline organisatsioon, seega ei ole meie asi poliitikute väljaütlemisi kommenteerida," oli kaitseliidu strateegilise kommunikatsiooni ülem major Tanel Rütman diplomaatiline. 

Kaitseministeerium jättis eelmisel nädalal kooskõlastamata siseministeeriumis valminud nn kriisireservi eelnõu, põhjendusega, et kaitseministeeriumi seisukohtadega pole eelnõud koostades arvestatud.

Siseministeerium tahab luua politsei ja piirivalve kriisireservi, kuhu hakkaksid kuuluma kriisireservi abipolitseinikud ja koosseisuvälised politseiametnikud. 

„Me ei loo teist kaitseliitu. Loome politsei- ja piirivalveametile õiguse kaasata kriisiolukordades korrakaitse ülesannete täitmiseks abipolitseinikke ja politseiametnikke,“ põhjendas eelnõud siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna. „Nii nagu kaitseliitlased on osa kaitseväe süsteemist, on ka abipolitseinikud oluline osa politseiorganisatsioonist,“ lisas Lugna.

Tema sõnul on laiapindse riigikaitse põhimõttest lähtuvalt riigi kaitsevalmiduse tagamisel oma põhiülesanded igal ministeeriumil – siseministeeriumi vastutada on korrakaitseliste ülesannete täitmine igas olukorras, sealhulgas ka kriiside ajal.

Läänemets: siseminister õõnestab kaitseliidu alustalasid

Riigikogu Kaitseliidu toetusrühma aseesimehe, sotsiaaldemokraat Lauri Läänemetsa hinnangul õõnestab siseminister oma sõnavõtuga Kaitseliidu alustalasid ja minister peaks vabandama kaitseliitlaste ees.

„Minister Helme ütles täna, et kaitseliitlased ei saa asjadega hakkama. Vaidlen vastu. Olen olnud kaitseliitlane 16 aastat. Kaitseliitlased on alati teinud seda, mida riik neilt ootab ja täitnud oma ülesandeid suure pühendumisega. Kaitseliit on alati saanud hakkama ja saab hakkama ka tulevikus,“ ütles Lauri Läänemets.

Helme idee, et loodavasse kriisireservi kuuluvad inimesed peaks vabastama ajateenistusest, lõhub Läänemetsa hinnangul Eesti riigikaitset.

„Eesti inimresurssid on äärmiselt piiratud. Oma ideedega õõnestab siseminister Kaitseliidu alustalasid ja loob motivatsiooni Kaitseliidu mitte eelistamiseks. Kaitseliit unikaalse vabatahtlikkusel põhineva organisatsioonina omab Eesti riigikaitses olulist kohta ja kahetsusväärne on, kui valitsusliige selle mainet läbi meedia murendab. Eesti valitsuse sõnum on siiani olnud alati vastupidine - kaitseliit saab hakkama. Sellel on olnud oluline mõju avalikkuse toetusele ning vabatahtlike motivatsioonile,“ lisas Läänemets.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee