Maailm

Värskelt tagasi valitud Poola president: „Seksuaalvähemused on jubedam 'ideoloogia' kui kommunism.“ (3)

Toimetas Madleen Vapper, 13. juuli 2020 09:58
Poola president Andrzej Duda oma abikaasa (vasakul) ja tütrega (paremal).Foto: EPA | LESZEK SZYMANSKI
Poola 2015. aastast ametisolev president Andrzej Duda kuulutas pühapäeval välja presidendivalimiste võidu, kuid tema vastane keeldus kaotust aktsepteerimast, öeldes, et praegu on veel liiga vara võitja välja kuulutada. Esmaspäeval kinnitas aga riiklik valimiskomisjon, et Duda võitiski valimised, kuid napilt.

Duda kogus 51,21% häältest. Trzaskowski sai 48,79%, vahendab Financial Times. Valimisaktiivsus oli 68,9%, mis on kõrgeim tulemus Poola presidendivalimiste 25 aastase ajaloo jooksul, vahendab CNN.

Pühapäeval toimunud meeleavaldusel esinedes ütles Duda, et võtab võidu vastu küsitluste tulemuste põhjal. Duda kutsus Trzaskowskit pühapäeva õhtul presidendilossi "kätt suruma". Trzaskowski tänas Dudat kutse eest oma Twitteris, kuid lisas: "Arvan, et õige aeg käte surumiseks saabub alles pärast valimistulemuste väljakuulutamist."

Duda võitu nähakse kui natsionalistliku valitsuse ja populistliku poliitika valideerimist, mida ta on järginud alates võimuletulekust 2015. aastal.

Probleemid valimistel 

Valimiskampaania ajal püüdis Duda mobiliseerida oma konservatiivsemat, suuresti maapiirkondades elavat pooldajaskonda, üleskutsetega traditsioonilistele katoliiklikele väärtustele ja lubadusega säilitada populaarne sotsiaalhoolekandepoliitika, nagu näiteks lapsetoetus ja madalam pensioniiga.

LGBTQ seksuaalvähemuste õiguste osas võttis Duda seisukoha, et tegemist on veel jubedama "ideoloogiaga" kui nõukogudeaegne kommunism. Valitsuse radikaalsed kohtu reformid ja seisukoht LGBTQ küsimustes on juba põhjustanud Poola ja Euroopa Liidu tulise kokkupõrke.

Duda on loonud tihedad sidemed USA presidendi Donald Trumpiga pärast tema 2017. aasta Varssavi visiiti. Duda tõusis tähelepanu keskpunkti eelmisel kuul, kui temast sai esimene välisliider, kes külastas Valget Maja pärast kuudepikkust koronaviiruse liikumispiirangut.

Trump on teinud ettepaneku, et mõned USA väed, kelle ta kavatseb Saksamaalt välja viia, võivad suunduda Poola.

Mõju maailmale

Poola on Euroopa Liidu rahaliste vahendite peamine kasusaaja. Eelmise aasta oktoobris avaldatud küsitluses leiti, et 84% poolakatest suhtub Euroopa Liitu positiivselt. Kuid kui Poola valitsus liigub veelgi õigusriigi nõrgendamise suunas, võib EL-i juhtide arvates riigi positsioon liidus nõrgeneda.

Euroopa Komisjon on juba käivitanud mitu rikkumismenetlust Poola suhtes, sealhulgas artikkel 7, seoses Poola radikaalsete kohtusüsteemi reformidega, mida Duda partei nõuab korruptsiooni juurimiseks.

Kampaanias väitis Duda, et presidendi ja valitsuse tihe koostöö oli Poola huvides ja peaks jätkuma. Trzaskowski ütles CNN-ile enne valimisi, et Poolal on vaja jõutasakaalu, kus vabariigi president saab vajaduse korral teha valitsusega koostööd, näiteks kui tahetakse taastada häid suhteid Euroopa Liiduga.

Ta ütles, et Poola peaks muutuma tagasi konstruktiivseks Euroopa Liidu liikmeks, mitte olema tõrjutud: "Seetõttu on väga oluline taastada head suhted lähimate naabritega. Ja teate, meil on samad eesmärgid – isegi selle konservatiivse valitsusega – kui tegemist on julgeolekuga, kui rääkida meie suhetest Venemaaga ja meie idamaa naabritega."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee