Protestijad loobivad politseinikke piirdeaiaga.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 9. juuli 2020 20:53
Pärast president Aleksandar Vučići teadaannet, et viiruspuhang on Serbias taas hoogu võtmas ning seetõttu on vajalik taas inimeste liikumist piirata, eriti pealinnas, üritas vihane rahvamass Belgradis valitsushoonesse tungida.

Rahulolematud meeleavaldajad on juba paar päeva Serbia pealinnas kogunenud. Kui teisipäeval algas kõik rahulikult, siis kolmapäevaks norisid protestijad juba politseiga tüli, mitmel korral võtsid korrakaitsjad kasutusele pisargaasi. Meeleavaldajad loopisid neid kivide, piiraedade ja kõige muuga, mis kätte sattus.

Kriitikud leiavad, et uute juhtumite arvu tõusus on süüdi president ise, kes liiga ruttu piiranguid leevendas, võimalik, et 21. juuni valimistele mõeldes, kus presidendi partei tohutu edu saavutas. Võitmine polnud kuigi raske: peamised opositsiooniparteid boikoteerisid valimisi.

Kuigi ühest küljest avaldasid protestijad meelt uute piirangute vastu, leidsid paljud samas, et just esialgsed piirangud oleksid võinud pikemad olla. Meeleavaldajate seas on erisuguste maailmavaadetega inimesi, ent president süüdistab vägivallas paremäärmuslasi, kes rahvast üles ärritavad (ehkki ka tema enda kodupartei on parempopulistlik ning Vučić on paljude välisvaatlejate silmis autokraatlike kalduvustega) ning välismaiseid salateenistusi. Millistest riikidest, ta ei täpsustanud. Valitsushoonesse üritas küll tungida rühm vaktsiinivastaseid ja äärmusrahvuslasi, kuid politsei surus nad veerand tunniga majast tagasi tänavale.

Kohalik meedia vahendab, et mitmed rahumeelsed meeleavaldajad kandsid riste ja muid ususümboleid ning palusid valjuhäälselt kõigil vägivallast hoiduda.

Riste kandvad inimesed kutsusid üles rahule. Foto: AFP/Scanpix

„Meie haiglates ei ole enam vabu voodikohti!“ hoiatas president Vučić. Kolmapäeval andis ta meeleavaldajate nõudmistele vastumeelselt järele, kuid valitsus kaalub siiski mõningaid piiranguid, näiteks maski mitte kandmise eest trahvimist ja ööklubide sulgemist.

Lühike piiranguteta periood, kus toimusid lisaks valimistele ka suured spordiüritused ja kõikvõimalikud pralled, viis olukorrani, kus juulis lisandub iga päev mõnisada uut koroonajuhtumit. Kokku on Serbias haigestunud üle 17 300 inimese, surnud 352.

Foto: AFP/Scanpix