Britid laenavad Malis teenivatele Eesti kaitseväelastele Jackal 2 sõidukid.Foto: Ühendkuningriigi kaitseministeerium
Eesti uudised
9. juuli 2020 15:40

RASKE RAUD! Britid laenasid logistikaga kimpus Eesti eriüksusele oma Šaakalid

Malisse missioonile suundunud Eesti kaitseväe eriüksuslased liiguvad transpordiprobleemide tõttu kaugel Aafrikas ringi Briti masinatega. Ühendkuningriikide kaitseministeerium laenab eestlastele neli Jackal 2 ehk maakeeli Šaakali sõiduvahendit.

Eesti on viimastel aastatel panustanud oma kaitseväelastega Aafrika Saheli piirkonnas Prantsusmaa veetavale operatsioonile Barkhane. Sellest kuust on lisaks tavapärastele Eesti sõduritele Malis ka meie kaitseväe eriüksus, mille ülesanne on kohalike kolleegide väljaõpe (operatsioon Takuba). Lisaks turvalises sõjaväebaasis toimuvale treenimisel käivad eestlased koos Mali üksustega vajadusel ka patrullidel ja missioonidel, et jälgida väljaõppe toimimist reaalsetes oludes.

Baasist välja saavad Eesti eriüksuslased edaspidi (pärast selle nädalaga lõppeva väljaõppe läbimist) sõita neljal Jackal 2-l.

„Olles teeninud koos eestlastega Afganistaanis olen näinud oma silmaga nende kaitseväe suurepärasust ja meie kahe riigi vahest sõprust,“ kommenteeris Ühendkuningriigi sõjaväeminister James Heappey „Jackal 2 abiga on Eesti kaitsevägi rahvusvahelise terrorismivastaste püüdlustega ühinedes varustatud tõestanud lahinguvõitmisvõimekusega masinaga.“

„Tegemist on võimekate ja sellistes tingimustes end tõestanud masinatega, mis meie üksusele hästi sobivad. Nad on hästi kohandatavad vastavalt ülesande vajadustele. Tegu on ka Eesti ja Ühendkuningriigi  pikaaegse hea koostöö ühe näitega,“ kommenteeris Eesti kaitseväe erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonelleitnant Margus Kuul.

Liitlaste abi vajasid Eesti kaitseväelased seetõttu, et nende kasutada olema pidanud Coyote (Koiott) soomukid ei jõudnud õigeks ajaks pärale. Kui õiged masinad Malisse jõuavad, tagastatakse Šaakalid brittidele. Vajadusel on Šaakalid laenatud eestlastele 2021. aasta märtsikuuni.

Šaakalite maksimumkiiruseks on 80 km/h ja selle põhivarustusse kuulub kuulipilduja, mida saab vajadusel täiendada raskema relvastusega. Kokku on Ühendkuningriigis alates 2008. aastast valmistatud 72 Šaakalit.

President Kersti Kaljulaid kommenteeris juuli algul eriüksuslasi teele saates: „Öeldakse, et eriväed – see on sõjalise jõu kordistaja. Seda mitte oma väiksuse kiuste, vaid just nimelt tänu oma väiksusele, mis võimaldab iga üksiku operaatori lihvida tõeliseks teemantiks.“