Maailm

JUMALA VASTU KOHTUSSE: satanistid ähvardavad osariiki hagiga 

Kert Kõiv, Greete Kõrvits, 9. juuli 2020 16:36
Foto: AP/Scanpix
Mississippi osariiki ähvardab kohtuhagi, sest sealne satanistlik tempel ei ole nõus osariigi lipu uue disainiga, millel peab seaduse järgi olema kristlik sõnum. Satanistide arvates lähevad nende põhiteesid osariigi vaimsusega paremini kokku.

Juuni lõpus saatis Mississippi kuberner Tate Reeves erru osariigi senise lipu, millel on üle 120 aasta kujutatud konföderatsiooni lipu sümbolit. Otsuse ajend oli üleriiklik surve eemaldada võimusümboolikalt Ameerika kodusõjaaegsed orjapidamist pooldavad viited, kirjutab The Hill. Tuntuim selline vastuolusid tekitav sümbol ongi konföderatsiooni lipp.

Samal teemal

Seaduse põhjal luuakse uue lipu kavandamiseks komisjon, kelle valitud kavand pannakse osariigis hääletusele. Sellel ei tohi olla konföderatsiooni märke. Samas on uue lipu seadusandluses kummastav klausel: selle kujundus peab sisaldama fraasi „In God We Trust“ („usaldame jumalat“).

Satanistlikku templit esindav advokaat saatis Mississippi peaprokurörile kirja, milles kiitis osariigi otsust vastuoluline lipumärk eemaldada. Samas leiavad satanistid, et ühe rõhumise sümboli, antud juhul siis orjapidajate oma asendamine teisega, kristliku sõnumiga, ei lahenda probleemi. Nende silmis on tegu vaid negatiivse alatooni suunamisega ühelt grupilt teisele, mustanahalistelt mittekristlastele.

Satanistid soovitasid osariigil kasutada kaasavamat sümbolit, millel võiks olla viide ka saatanale. Satanistliku templi seitse põhimõtet, mis juhivad inimesi kaastunde ja vabaduse tunnustamise juurde, tunduvad nende sõnul osariigi väärtustega paremini ühtivat kui kristlaste kümme käsku.

Satanistliku templi kogudus mõistab, et fraas „In Satan We Trust“ („usaldame saatanat“) lipul ei oleks sugugi mõistlik ning külvaks veelgi rohkem probleeme. Küll aga pööravad nad tähelepanu tõrjutusetundele, mida mittekristlane jumalat ülistava lausega tunneb. Kui aga religioosne fraas pannakse ikkagi lipule, on satanistid valmis selle vastu kohtusse minema.

Ning nad pole ainsad. Ateistlikud ning riiki ja kirikut lahus hoidvad (mida nõuab USA põhiseadus, kuid mida paljud süvausklikud ameeriklased tahaksid kaotada) organisatsioonidki arvavad, et lause, mida seostatakse imselgelt kristlaste jumalaga, ei ole kogu rahvast ühendava loosungina sobilik. Samas leiab fraasi „In God We Trust“ USA dollaritegi pealt.

Samal teemal

29.05.2020
Mississippi osariigi lipult kaotatakse vastuoluline Konföderatsiooni embleem
03.05.2020
SOROSEST SATANISTIDENI: jaburaid vandenõuteooriaid USA rahutuste kohta