Maailm

JÄÄSAURUSED? Alaskalt leiti jälgi kohalikust sauruseliigist 

Kert Kõiv, 9. juuli 2020 12:25
Tyrannosaurus rexist kõvasti väiksem, kuid välimuselt sarnane Velociraptor on samuti loomtoiduline sauruseliik. Jaanalinnuga võrreldavad väledad saurused toitusid peamiselt väikeloomadest.Foto: Mari Luud
Teadlased avastasid Põhja-Alaskast 70 miljoni aastase saurusefossiili, mis viitab nende elutsemisele Arktikas. Jaanalinnuga võrreldava sauruse leid on selle tõestuseks.

Fossiil, mille pikkuseks mõõdeti kõigest 14 millimeetrit, kuulub samasse perekonda „Jurassic Park’i“ filmiseeriast tuntud velociraptoritega, kirjutab CNN.

Samal teemal

Kivimeid uurivad paleontoloogid tegid mõõtmete järgi kindlaks, et tegu oli kutsikasuuruse noorloomaga. Täiskasvanuna oleks looma suurus võrreldav jaanalinnuga. Kuna väikeloomad ei ole võimelised pikki rännakuid ette võtma, on see märgiks paiksest liigist.

Varasemalt külmavereliste sisalike hulka arvatuna ei peetud dinosaurusi võimeliseks jahedas kliimas ellu jääma. Nüüd peetakse neid lähedasemaks soojavereliste lindudega, kes suudavad uue keskkonnaga kohaneda.

Paljud teadlased usuvad, et Arktika oli dinosauruste rännuteeks Aasia ja Põhja-Ameerika vahel, kuid tõendeid paiksest elust on seni vähe leitud. Dromeosauriidid, kelle hulka leitud fossiil kuulub, elasid kõikjal maailmas, kuid nende õrnad kivistised raskendavad rännete kaardistamist.

Arktikast sellise leiu avastamist võrreldi nõelaga heinakuhjas. Loomtoiduliste sauruste leidmine on piirkonnas harv. Sellele lisaks on tegemist just noorlooma kivistisega. Täiesti uut liiki ei saa teadlased veel kinnitada, kuna selleks on vaja terviklikku skeletti.

Samal teemal

08.04.2020
„Jurassic Park“ eksis – raptorid pidasid jahti üksi
01.04.2020
Dinosaurused siiski oskasid ujuda?
12.02.2020
Merevaigu seest leiti minidinosauruse kolju