VANGERDUSED ÕHUS: Leedu ostab ameeriklastelt Black Hawke, Eesti õhuvägi saadab viimasedki helikopterid pensionile (1)
USA julgeolekukoostöö agentuur andis esmaspäeval teada, et riigi välisministeerium lubab leedukatele müüa kokku kuus UH-60M Black Hawk helikopterit. Õhumasinatega kaasneb terve ports lisavarustust – sealhulgas tosin M240H kuulipildujat ja 30 öösel nägemist võimaldavat prillipaari. Tehingu hinnalipikul on kirjas 380 miljonit dollarit ehk ligi 340 miljonit eurot
„Leedu kavatseb neid kaitsevahendeid ja -teenuseid kasutada oma relvajõudude moderniseerimiseks ja uuendamiseks,“ seisab tehingut tutvustavas pressiteates. Kuna sarnased Black Hawk helikopterid on kasutusel ka USA sõjaväes ning mujalgi NATOs, aitab ost ka liitlaste koostöövõimekust kasvatada.
„Pakutud UH-60 helikopterite müük Leedule suurendab märkimisväärselt riigi võimekust üksuste transpordi, piiriturvalisuse, terrorismivastase võitluse, meditsiinilise evakuatsiooni, pääste- ja otsingufunktsiooni, varustuskindluse ja lahingtoetuse tagamisel kõigis ilmastikuoludes,“ lisavad ameeriklased oma teates.
Samal teemal
Eesti õhuväe ridadest leiab praegu neli helikopterit Robinson 44, mis saadi USA-lt 2002. aastal kingituseks. „Eesti õhuväe kopterite esmane ülesanne on nii õhuväe kui ka teiste väeliikide väljaõppe toetamine. Lisaks sellele sooritatakse luure-, otsingu-, side-, patrull-, transpordi, meditsiinilise evakuatsiooni ja VIP lende,“ kirjeldatakse nende peamisi ülesandeid. Tänavuse aastaga saavad Robinsonide lennud aga lennatud, sest masinad saadetakse pensionile.
Eesti ei kavanda uute kopterite või muu lennuvarustuse ostu. „Õhuväe peamiseks lendavplatvormiks saab lennuk M-28. USA kaitsealase abi raames on Eestisse saabunud kaks kerget transpordilennukit, mis võimaldavad täita ka muid funktsioone, sh seireülesandeid,“ selgitab kaitseministeeriumi pressiesindaja Karin Kivipõld. „Hetkel täiendataksegi lennuvahendid erinevate seireseadmetega ning õhuväe piloodid ja maapealse toetuse tagajad tegelevad uutele platvormidele üleminemisega.“
Kuigi leedukate uute helikopterite ost ja eestlaste otsus juba olemasolevad masinad maha kanda võivad näida Balti kaitse-eesmärkide vaatevinklist vastandlikud, tuleb meeles pidada, et Eesti ja Leedu julgeolekuolukorrad on märkimisväärselt erinevad. Kui peamine oht Eestile paikneb suuresti teisel pool Peipsi järve, siis Leedul on piir Vene sõjaväetehnikat täis topitud Kaliningradi oblastiga.
Lisaks on Leedu ja Poola ca 100kilomeetrine maismapiir, Kaliningradi oblasti ja Valgevene vahel paiknev Suwalki koridor, NATO üks suurimaid murelapsi, sest selle võõrvägede poolt läbi lõikamisel ei oleks võimalik enam Balti riikidesse maad mööda vägesid toimetada.
1 KOMMENTAAR