Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 7. juuli 2020 18:39
Brasiilia president Jair Bolsonaro (pildil esiplaanil), kes on oma sõnavõttudes koroonapandeemia tõsidust korduvalt pisendanud, andis teisipäeval positiivse koroonaproovi.

Riigipeal tekkisid enne testimist juba ka sümptomid. BBC vahendab, et esmaspäeva õhtuks kannatas Bolsonaro kõrge palaviku käes.

Ametlikel andmeil on Brasiilia haigestumiste arvu poolest maailmas USA järel teisel kohal. Nakatunuid on üle 1,6 miljoni, neist surnud on 65 600 ja praeguseks paranenud veidi üle miljoni. Iga päev lisandub tuhandeid uusi haigusjuhtumeid.

Populistlike kalduvustega president aga ei taha hästi rahvast erinevate meetmetega piirata, viidates sellele, et selle tõttu kannatab Brasiilia majandus. Ta usub, et vastumeetmed on hullemadki kui viiruse levik ise. Kuigi paljude piirangute osas on jäme ots mitte presidendi, vaid kohalike omavalitsuste käes, utsitab Bolsonaro neid liikumispiiranguid ja avalike kohtade sulgemisi leevendama. Alles esmaspäeval leevendas Bolsonaro riiklikke nõudmisi maskide kandmise kohta. Ise käis ta mitmel üritusel maskita, ka siis, kui kohalikud reeglid selle kandmist nõudsid.

Koroonaviiruse ohtu on Brasiilia riigipea korduvalt pisendanud, nimetanud seda „kõigest väikeseks gripiks“. Kui reporterid temalt aprillis küsisid, mis saab siis, kui juhtub see, mis nüüd juhtuski, sõnas ta: „Mina ei peaks millegi pärast muretsema, sest ma ei tunneks mitte midagi, halvimal juhul oleks see nagu pisike gripp või külmetus.“ Viiruse levikut kajastavat meediat süüdistab president paanika külvamises. Oma viirusetaluvust kirjeldades sõnas ta kord, viidates ebaõnnestunud atendaadikatsele ajast, mil oli veel presidendikandidaat. Toetajate õlgadel kantud Bolsonarole lähenes noaga relvastatud mees, kes pussitas teda kõhtu. Bolsonaro sai raskelt viga, kuid jäi ellu. „Pärast pussitamist ei murra mind mingi väike gripike küll maha,“ suurustles ta.