ohtuleht.ee 6. juuli 2020 19:25
Kui riigikogulased parlamendihoonesse jõudsid, oli hooajatööliste saatus juba otsustatud. Kuna valitsus teatas erakorralise istungi eel, et nüüdsest võib Eestisse õppimise ja töötamise eesmärgil reisida samadel alustel nagu enne koroonakriisi – välja arvatud teatud kõrgema nakkuskordajaga riikidest, kust saabujad peavad jääma kahenädalasse karantiini –, siis ei tulnud üllatusena, et koalitsioonisaadikud otsustasid Reformierakonna algatatud eelnõu menetlusest välja hääletada.

Milleks pikendada juba kohalolevate võõrtööliste siinviibimise õigust aasta lõpuni, kui uued töötajad on piltlikult öeldes juba ukse taga? Kui on – kuna mitmed teised Euroopa riigid püüdsid haiguspuhangu kiuste leida viise, kuidas vajalikud abikäed aegsasti kohale jõuaksid, võib tähendada, et võõrtöölistesse valitsuse tasandil varjamatu põlgusega suhtunud Eestisse erilist tungi enam polegi.

Nii on tööjõukriisi lahendamisest rääkimine ennatlik, kuniks augustiks lahkuvate töötajate asemel pole uued kohal. Kahju on aga juba tehtud, kui mõelda kümnete tonnide kaupa mädanenud maasikatele, millele õigel ajal korjajaid ei leidunudki. Kui võimuliit sedastab nüüd, et isegi kõrgema nakkuskordajaga riigist pärit ukrainlane ei kujuta pärast kahenädalast karantiini enam kellelegi ohtu, siis kuidas erinenuks olukord juuni alguses, mil olnuks viimane aeg marjakorjajad riiki lubada? Kas valitsuse viimases otsuses võib näha ülestunnistust, et ühe koalitsioonipartneri jonn on olulisem argument kui rahvatervis ja majanduse kiire taastumine?

Nüüdki saab EKRE vastutasuks „tervele mõistusele“ allumise eest (nagu hindas otsust isamaalasest välisminister Urmas Reinsalu) Isamaalt ja Keskerakonnalt prääniku: nimelt on valmimas plaan lühendada hooajatööliste siin viibimise aega ja kehtestada neile kõrgem sissetulekubarjäär, üle vaadatakse ka kolmandatest riikidest pärit tudengite õppimisvõimalused. Eksisid need, kes arvasid, et võimuvahetusest EKRE sees ajendatud provokatsioonid koalitsioonipartnerite suunal võinuks viia millegi muuni kui võimuliitlaste veelgi suurema järeleandlikkuseni.