KÖIS ÜMBER JA MAHA: Kolumbuse skulptuur seisis Baltimore'is  Little Italy linnajaos.Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 5. juuli 2020 17:57
USA iseseisvuspäeva kõnes nõudis president Donald Trump, et rassismivastased protestijad lõpetaksid vandaalitsemise ajalooliste isikute skulptuuride kallal. Nagu vastuseks sellele kisti seepeale maha maadeavastaja Christoph Kolumbuse mälestussammas Baltimore'is ja visati linna sisesadamas merre.

„Kolumbuse kuju mahavõtmine oli osa meie riigis ja rahvusvaheliselt toimuvast ajaloo ümberhindamisest, mille jooksul on leitud, et mõned monumendid võivad paljude jaoks olla solvavad ja meenutavad nende kallal toime pandud genotsiidi,“ ütles linnapea Bernard Youngi (demokraat) pressiesindaja ajalehele The Baltimore Sun. Kolumbust peetakse kui Ameerika avastajat süüdlaseks siis alguse saanud põliselanike orjastamises, tapmises ja rõhumises. Juba varem on Kolumbuse kujud maha võetud paljudes Ühendriikide linnades, näiteks Richmondis, Miamis, Bostonis jm. Üleüldine vandaalitsemine USA koloniaalminevikuga seonduvate ajalooliste isikute kujude kallal algas pärast seda, kui valgenahaline politseinik lämmatas 25. mail Minneapolises surnuks mustanahalise George Floydi. 

Samas andis president Trump käsu luua skulptuuriaed, mis kajastaks patriootiliselt Ühendriikide suurt rahvuslikku ajalugu. „Kujud ei tohi seal olla abstraktsed või modernistlikud, rõhutas president, lisades, et 60 päeva jooksul tuleb talle teha ettepanekud pargi asukoha asjus. Park tuleks tema sõnul avada 2026. aasta iseseisvuspäeval. Seal peaksid seisma Ühendriikide asutajate, nagu näiteks George Washingtoni ja Thomas Jeffersoni skulptuurid kõrvuti jutlustaja Billy Grahami, president Ronalt Reagani, II maailmasõja kangelaste Douglas MacArthuri ja George Pattoni, afroameeriklaste õiguste eest võitlejate Harriet Tubmani ja Martin Luther Kingi kujudega, märgib BBC Trumpi mõtteid kirjeldades. Sinna mahuksid ka Christoph Kolumbuse ja näiteks prantslase markii de Lafayette'i mälestussambad. Viimane juhatas ameerikasi iseseisvussõja mitmes tähtsas lahingus Suurbritannia vägede vastu.

Trump mõistis hukka praegu möllava konföderatsiooni kindralite ausammaste ja selleaegsete sümbolite hävitamise. „Ka need on osa Ühendriikide ajaloost,“ ütles ta oma iseseisvuspäeva kõnes.