Maailm

20 PUUDUVAT KOHTUALUST: Türgis algas kohtuprotsess Jamal Khashoggi mõrvarite üle 

Toimetas Greete Kõrvits, 3. juuli 2020 21:01
Khashoggi kihlatu Hatice Cengiz tunnistas, et kohtuprotsess on tema jaoks ääretult raske.Foto: EPA/Scanpix
Türgis algas reedel kohtuprotsess seoses saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrvaga ülemöödunud aastal. Kohtu ette ei ilmunud ükski kahekümnest süüdistatust, kuna Saudi Araabia eiras Türgi väljaandmispalvet.

Ehkki Saudi Araabia ise on kaheksa inimest Khashoggi tapmises süüdi mõistnud (neist viis surma), ei pea rahvusvaheline üldsus saudi kohtumõistmist üldiselt kuigi põhjapanevaks. Riigi ametlik seisukoht, et ajakirjaniku tapnud agendid tegutsesid omapäi Khashoggi toetajaid ei veena. Pealegi toimus kohtuprotsess Saudi Araabias täiesti salastatult. ÜRO erivolinik, kes Khashoggi juhtumiga tegeleb, kinnitab, et mehe surmas polnud midagi juhuslikku: see oli etteplaneeritud ning vastutavaks on Saudi Araabia võim.

Samal teemal

Kuigi kohtumajja ükski süüdistatu ei ilmunud, oli kohal siiski Khashoggi kihlatu Hatice Cengiz, kes kirjeldas kohale tulnud ajakirjanikele, et see kõik on talle vaimselt ja emotsionaalselt kurnav. Siiski on ta Türgi kohtu võimekuse osas väga lootusrikas.

Sama lootust ei jaga aga BBC erikorrespondent, kes leiab, et tegemist on suuresti lihtsalt poliitilise mänguga – ei istu ju süüdistatava pingil ühtki hinge. Khashoggit leinava kihlatu ja lähedaste jaoks võib see siiski tuua mingit meelerahu, kui kõik faktid ja sündmused avalikkuse ette laotakse. Peale Cengizi andis tunnistusi konsulaadi türklasest koristaja, kes kirjeldas, et kui ta Khashoggi kadumise päeval tööpostile kutsuti, näisid kõik väga närvilised olevat. Tal paluti läita tuli ahjus, mida muidu kasutati šašlõki tegemiseks. Mõni päev hiljem täheldas koristaja, et ahju ümbrust oli pleekimisvahendiga puhastatud.

Oma kodumaa poliitika ja võimuka kroonprintsi Mohammed bin Salmani suhtes valjuhäälselt kriitiline Jamal Khashoggi tapsid saudi agendid 2018. aastal Istanbulis asuvas Saudi Araabia konsulaadis. Khashoggi elas 2017. aastast USAs asüülis. Tänu konsulaati asetatud pealtkuulamisvahenditele on Türgi luureteenistuse käes helisalvestis, millelt võib kuulda Khashoggi elu viimaseid minuteid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee