Maailm

Hiina määras Hongkongi uuele julgeolekuagentuurile karmi ja välismaailma jälestava juhi 

Toimetas Aare Kartau, 3. juuli 2020, 13:39
Zheng Yanxiong 2011. aasta teleesinemises.Foto: AFP/Scanpix
Uue julgeolekuseaduse abil Hongkongis korda looma hakkava julgeolekuagentuuri juhiks määrati välisriike vihkav hiinlane Zheng Yanxiong, teatab BBC.

Hiina kommunistliku partei liige Zheng Yanxiong on kõige paremini tuntud seoses 2011. aastal Hiina lõunaosas Wukani külas toimunud protestidega. Tol ajal kritiseeris ta kohaliku partei juhina külaelanikke, et nood rääkisid kaebustest valitsuse asemel välisagentuuride ehk tema sõnul „mõne roiskunud välismaa meediaorganisatsiooniga“. Zheng märkis toona kohalikus telekanalis, et „need organisatsioonid on õnnelikud alles siis, kui meie sotsialistlik maa laguneb“.

Samal teemal

Uus agentuur, mis allub otse Pekingile, luuakse selleks, et jõustada Hongkongis sel nädalal vastu võetud julgeolekuseadust. Teadaolevalt ei piira uue organisatsiooni tegevust mingid kohalikud seadused ja see on põhimõtteliselt puutumatu.

Viimastel päevadel on protestide käigus vahistatud sadu inimesi. Uue seaduse abil on juba ametlik süüdistus esitatud esimesele hongkonglasele. Selleks isikuks oli mootorrattur, kes sõitis rühma politseinike vahele ja lehvitas lippu, millel oli sõnum, mis nõudis Hongkongi vabastamist. Teda süüdistatakse eraldumise ja terrorismi õhutamises.

Mitmed juhtivad demokraatiameelsed aktivistid on tegevuse lõpetanud ja üks neist – kunagine üliõpilasjuht ja kohalik seadusandja Nathan Law – Hongkongist lausa põgenenud. Peking ise heitis seadusega kaasneva kriitika kõrvale. Nad ütlesid, et ilmtingimata on vaja kaotada suured protestid – nagu need, mis vältasid mullu Hongkongis suurema osa aastast.

Suurbritannia tagastas Hongkongi suveräänsuse Hiinale 1997. aastal. „Üks riik, kaks süsteemi“ kokkuleppe kohaselt pidid olema poolautonoomse territooriumi teatud õigused tagatud vähemalt 50 aastaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee