Maailm

Brasiilia president lubas panna veto seaduseelnõule, mis reguleeriks võltsuudiseid 

Toimetas Aare Kartau, 3. juuli 2020 10:26
Jair Bolsonaro juhitud Brasiilia pole koroonakriisiga sugugi edukalt hakkama saanud.Foto: AFP/Scanpix
Brasiilia riigipea Jair Bolsonaro teatas, et vetostab võltsuudiseid reguleeriva seaduseelnõu, kui parlament toob selle praegusel kujul tema lauale, vahendab Reuters.

Bolsonaro selgitas Facebooki otseülekandes – mis on tema lemmikviis toetajatega suhtlemiseks –, et pooldab täielikku meediavabadust. Riigipea kritiseeris teisipäeval senatis vastu võetud seaduseelnõud, mis võib väidetavalt kahjustada tema toetajaid, kes on võltsuudiste abil oponente halvustanud ja riigi demokraatlikke institutsioone rünnanud. 

Samal teemal

Ehkki eelnõu idee pole iseenesest halb, kritiseerisid seda ka suuremad sotsiaalmeedia ettevõtted, kes kirjeldavad eelnõud tõsise ohuna privaatsusele. Teatavasti oleks uue seadusega vajalik sotsiaalmeedia konto registreerimisel tuvastada end isikut tõendava dokumendi ja telefoninumbriga. Facebook, Twitter ja Google nimetasid seda inimeste andmete massiliseks kogumiseks, mis kahjustaks andmekaitseõigust.

Ettepanek liikus muudatuste tegemiseks tagasi parlamendi alamkotta. Bolsonaro lubas, et enne vetostamist konsulteerib ta ka rahvaga, kes aitaksid tal lõpliku otsuse teha.

Brasiilia on üks koroonaviiruse kese. Riigis valitseva halva olukorra ja vastuoluliste meetmete tõttu on president Bolsonaro karmi kriitikat teeninud. Praeguse seisuga on Brasiilias tuvastatud 1 501 353 nakatunut ja 61 990 surmajuhtumit. Mõlemas kriteeriumis hoiab riik ülemaailmselt USA järel teist kohta. 

Samal teemal

23.05.2020
TRAHV SOOLAS: Brasiilia president sai karmi käsu maski kanda
27.04.2020
UUS EPITSENTER: Brasiilia kriitilise olukorra taga võib näha president Bolsonaro põikpäisust
30.03.2020
Brasiilia president surmajuhtumite hüppelise tõusu kohta: „Mis siis?“
17.03.2020
Brasiilia president vallandas pandeemiavastaseid meetmeid propageerinud tervishoiuministri