Maailm

Uus-Meremaa tervishoiuminister lahkus kahe koroonajuhtumi tõttu ametist 

Toimetas Aare Kartau, 2. juuli 2020 11:43
Uus-Meremaa tervishoiuminister David Clark (keskel) lahkus ametist.Foto: AP/Scanpix
Eelnevalt karantiini rikkumisega silma jäänud Uus-Meremaa tervishoiuminister David Clark astus ametipostilt tagasi. Väidetavalt sai talle saatuslikuks olukord, kus kahel välisriigist pärit nakatunul lubati varem karantiin lõpetada, vahendavad Reuters ja BBC.

Ehkki Uus-Meremaad on koroonaviiruse vastu võitlemisel eeskujuks toodud, pole ka see riik skandaalidest prii. Riigi piirikontrolli ja isolatsioonirajatiste vastuoluline tegutsemine on ootamatult palju kriitikat tekitanud.

Samal teemal

Vaid paar päeva pärast seda, kui Uus-Meremaa end koroonavabaks kuulutas, lisandus kaks Covid-19 nakatunut. Nendeks olid Suurbritanniast saabunud naised, kellel lubati kohustuslikust karantiinist varem lahkuda, kuna nende sugulane oli suremas. Mõlema naise hiljem tehtud koroonatestid osutusid aga positiivseks. Suurem süükoorem langes tervishoiuminister David Clarki õlule, kes on ka varem Uus-Meremaal kehtestatud piiranguid rikkunud.

„Vastutan täielikult tervishoiuministrina töötamise ajal tehtud ja vastu võetud otsuste eest,“ teatas Clark ja lisas, et nüüd on õige aeg edasi liikuda, sest kohalikul tasandil viirus riigis enam ei levi. Ametist lahkunud tervishoiuminister oli mitme karantiinireegli rikkumise eest surve all – näiteks aprillis esimesel karantiininädalal sõitis ta koos perega randa. Ta on ka varem lahkumisavalduse esitanud, ent kriisi tõttu hoiti teda ametis edasi. Clarki kirstunaelaks saigi väidetavalt eelmainitud olukord, kus lubati kahel naisel varakult karantiinist lahkuda.

Peaminister Jacinda Ardern kinnitas neljapäeval, et võttis vastu Clarki lahkumisavalduse. „On oluline, et meie tervishoiu juhtkonnal oleks Uus-Meremaa üldsuse usaldus,“ mainis Ardern. Ehkki populaarset peaministrit ennast on kriiside puhul ohtralt kiidetud, arvavad paljud, et tema kabineti ministrid pole piisavalt pädevad. See on valitsusele septembris toimuvaid valimisi arvestades kindlasti mõttekohaks.

Uus-Meremaal on seni tuvastatud 1530 nakatunut ja 22 Covid-19 surmajuhtumit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee