Eesti uudised

Seto’ tahtva’, õt kõik tõõsõ’ rahva’ tunnistasi’ setodõ õigust olla’ seto rahvas umal sünnümaal ja kõnõlda’ umma seto kiilt.

KES OTSUSTAB, KAS PÜHAPUID RAIUDA? Setod ja võrokesed nõuavad sõnaõigust. Riik: te pole põlisrahvad! (10)

Priit Pärnapuu, 3. juuli 2020 18:15
Foto: ÕL kollaaž/Erlend Štaub, Mari Luud, Aldo Luud
Kas setod või võrokesed tuleks tunnistada Eestis põlisrahvaks, kellel on suurem sõnaõigus nõuda, et nende pühi puid ei tohi maha saagida ega raha vastu vahetada? Metsasektor leiab, et mitte. „Metsatöösturid, kes Eestimaa eri kantide põliseid kombeid ja uskumusi ei jaga, ei taha sugugi, et mingi mets tuleks jätta raiumata lihtsalt sellepärast, et tuleb keegi, kes ütleb, et see metsatükk on juba põlvkondade jooksul olnud püha,“ tõdes Võru instituudi direktor Rainer Kuuba.

26. juunil teatasid metsasektori esindajad, et nad lahkuvad ületamatute eriarvamuste tõttu rahvusliku säästva metsamajandamise standardi koostamise töörühmast. Metsasektor, teiste seas riigimetsa majandamise keskus (RMK), keeldus andmast näiteks setodele õigust vabalt ja kõiki fakte teadvalt kaasa rääkida, kas üldse ja kuidas nende põlisel asustusalal metsi majandada. Uste paugutamise tagajärjel lükkub kõiki huvigruppe arvestava säästva metsamajandamise juurutamine Eestis vähemalt aastateks edasi.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

17.07.2020
KAS EESTIS ON ÜLDSE PÕLISRAHVAID? Eestlased? Setod? Maausulised? Enesemääratlemine kütab kirgi!
05.06.2020
RIIK RIKUB RÄNGALT RAIERAHU: kus langevad laastud, kus tehakse mets päris lagedaks
19.05.2020
Lageraiega lõhuti Rosma linnuse väravakoht, järgnenud tormimurruga sai kahjustada iidne kultuurkiht
06.01.2020
Rosma ristimets tunnistati ajalooliseks looduslikuks pühapaigaks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee