Maailm

Parvlaev Estonia hauarahu rikkunud rootslastele esitati süüdistus 

Toimetas Aare Kartau, 30. juuni 2020, 15:48
Parvlaev Estonia.Foto: Ly Menov/ ETA / Õhtuleht arhiiv
Rootsis esitati süüdistus kahele kodanikule, kes kuulusid filmimeeskonda, mis soovis teha uppunud parvlaev Estoniast dokumentaalfilmi. Nad sattusid hauarahu rikkumise tõttu kohtu alla, kirjutab SVT. 

2019. aasta septembris läks dokumentaalfilmi võttegrupp kohta, kus asub Estonia vrakk. Kaks rootslast olid osa rahvusvahelisest filmimeeskonnast, kuhu kuulusid ka Norra ja Saksa kodanikud. Ent vastutusele on eriseaduse tõttu võimalik võtta vaid rootslasi. Põhjalikumalt loe Estonia hauarahu rikkumisest SIIT ja SIIT.

Rootsi, Eesti ja Soome on allkirjastanud hauarahu kaitsmise seaduse. Kuriteo eest võidakse määrata rahatrahv ja kuni kaheaastane vangistus. Saksamaa pole seadust kunagi ratifitseerinud ja on ebaselge, mida see kohtus tähendada võiks.

Kõnealust seadust pole ka varem kasutatud, mistõttu on kohtu otsustada, kuidas toimunud juriidiliselt hinnata. Prokurör Helene Gestrini hinnangul seisneb küsimus selles, kas Rootsi seadused on mõjukamad asjaolust, et operatsioon toimus rahvusvahelistel vetel ja Saksa lipu all seilaval alusel. 

Parvlaev Estonia uppus Läänemerel 28. septembril 1994. aastal, olles teel Tallinnast Stockholmi. Hukkus 852 inimest.

Samal teemal

24. oktoober 2019, 16:39
ESTONIA HAUARAHU RIKKUMINE: kahte inimest ootab ilmselt kriminaalasi
25. september 2019, 19:28
Estonia vraki rahu rikkunud sukeldujad teevad dokumentaalsarja
24. september 2019, 17:17
Soome piirivalve kahtlustab, et Saksa sukeldujad rikkusid Estonia vraki rahu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee