Sisuturundus

KredExi toetusega uus katus või fassaad – millised on tingimused? 

Bestor Grupp, 30. juuni 2020 16:31
Foto: Envato Elements
KredEx jagab ka sel aastal eraisikutele ja peredele enam kui 3,3 miljoni euro väärtuses toetusi elamute rekonstrueerimiseks. Seega, kui toetuse taotleja omandis on üksikelamu, ridaelamu või kaksikelamu sektsioon, kahe korteriga elamu või ridaelamu, siis tasub kindlasti toetust küsida. Samuti suvila või aiamaja, kui see rekonstrueeritakse toetuse abil alaliseks kasutamiseks ja ehitisregistris muudetakse kasutamise otstarve tööde lõppemisel üksikelamuks. Millised on aga tingimused ja nõuded?

Toetuse taotlejale on tingimuseks, et elamu peab olema alaline elukoht ja see peab olema kasutusele võetud enne 2000. aastat. Samuti peab taotluse esitajal olema omafinantseering vähemalt osas, mida toetus ei kata. Väljaspool suuremaid asulaid makstakse toetusi kuni 50% tööde maksumusest või maksimaalselt 50 000 eurot.

Kordame üle paar olulisemat nõuet, et oleks selgem ülevaade.

Toetuse saamiseks peab taotleja väikeelamu olema ehitatud õiguslikul alusel ja kantud ehitisregistrisse, samuti peab ehitisregistrisse olema märgitud ehitise esmase kasutuselevõtmise aasta. Tervikliku rekonstrueerimise tulemusena tuleb saavutada vähemalt energiatõhususarvu klass C.

Väikeelamu toetuse määr oleneb väikeelamu asukohast (välja arvatud suvila ja aiamaja):

- Tallinnas ja Tartu linnas asustusüksusena 30 protsenti ja 30 000 eurot.

- Harku vallas, Jõelähtme vallas, Kiili vallas, Maardu linnas, Rae vallas, Saku vallas, Saue vallas, välja arvatud endise Kernu valla ja Nissi valla maa-alal 2017. aasta 14. oktoobri seisuga, Viimsi vallas, Luunja vallas, Kambja vallas ja Tartu valla maa-alal 2017. aasta 14. oktoobri seisuga ning endise Tähtvere valla maa-alal 2017. aasta 14. oktoobri seisuga 40 protsenti ja 40 000 eurot.

- Kahes eelnevas punktis nimetamata asustus- ja haldusüksuses 50 protsenti ja 50 000 eurot.

Suvila ja aiamaja terviklikul rekonstrueerimisel on toetuse määr 30 protsenti abikõlblikest kuludest ja maksimaalne toetussumma 30 000 eurot väikeelamu kohta.

Muudel juhtudel on toetuse määr 30 protsenti abikõlblikest kuludest ja maksimaalne toetussumma 20 000 eurot väikeelamu kohta.

Toetusest saab täpsemalt lugeda KredExi kodulehelt.

Alates 2016. aastast on väikeelamute rekonstrueerimistoetust kasutatud ligi 800 hoone energiatõhususe tõstmiseks, seega kui sinu väikeelamu vastab eelpool mainitud tingimustele, siis tasub kindlasti taotlus esitada.

Toetuse eesmärgiks on väikeelamute energiatõhususe ja parema sisekliima saavutamine, energiakulude vähendamine ning taastuvenergia kasutuselevõtu soodustamine, mille hulka kuuluvad ka fassaadi- ja katusetööd.

Kuna fassaad ja katus jääb omanikule aastateks ja tegemist ei ole pelgalt kergesti eemaldatava disainielemendiga, siis peab valik olema kindel ja turvaline.

Fassaadi- ja katusematerjali puhul ei ole tähtis ainult ilu ja üldine väljanägemine, isegi kui tegu on vähenõudliku inimesega.

Meie klientide ja koostööpartnerite tagasiside põhjal julgeme väita, et fassaadimaterjali valimisel on kõige olulisemaks paigalduse maksumus, üldine välimus, hooldus, vastupidavus ja tulekindlus.

Fassaadimaterjali puhul on tähtis, et fassaad saaks ka hingata – ehk fassaadipaneeli ja konstruktsiooni vahele peaks jääma õhkvahe, mis aitab niiskusel kodust välja saada ja ei tekiks hallitust. Ventileeritav fassaad aitab talvel hoida kodu soojana ja suvel jahutab.

Samuti on tähtis fassaadimaterjali vastupidavus ja hooldus. Kiudtsemendist voodrilaud Cedral ei vaja iga paari aasta järel tüütut ja aeganõudvat värvimist ega sambla ja sademete pärast muretsemist. Kiudtsemendist voodrilaud on vee-, mädanemis- ja hallituskindel ning vastupidav kõigi bakterite ja putukate suhtes. Materjal ei mädane, ei paindu, on lõhnatu ning talub ekstreemseid ilmastikuolusid, sealhulgas vihma, lund, rahet, kõrget ja madalat temperatuuri, otsest päikesevalgust ja isegi tugevat tuult. Kiudtsemendi eluiga on lausa 70 aastat ehk peaaegu kolmveerand sajandit – see on hea lahendus koduomanikule, kes soovib pika elueaga, vastupidavat ja hooldusvaba lahendust!

Cedral voodrilauad

Eesti kliimas on katusematerjali valik ülimalt oluline, see peab kinni pidama vihma ja tuult, samuti kuuma päikest ja rasket lumekoormat.

Vaieldamatult üks enimkasutatud katusematerjale Eestis ja põhjamaades on Leedu eterniit ning seda ka põhjusega. Tänapäevasel Leedu eterniidil on asbest asendatud PVA-kiuga, millel on palju paremad omadused tsemendi tugevdamiseks. Leedu eterniidi eluiga on 70 aastat ning garantii tootele on 30aastane. Garantii sisaldab ka tööraha, mis on 60-70% katusevahetuse maksumusest. Vana eterniitkatuse vahetamisel pole vaja ehitusluba – uue katuse saab paigaldada vanale roovitusele. Asbestivaba Leedu eterniit on hingav materjal, mis parandab hoone ventilatsiooni ning erinevalt plekist kuivab liigniiskus konstruktsioonist välja. Leedu eterniidi paigaldus on tehtud väga lihtsaks, sellel on tehases lõigatud nurgad ja puuritud kruviaugud. Samuti on materjal tulekindel. Eeliseid, mida Leedu eterniit pakub, on palju.

Leedu eternit

Kui rääkida ka teistest populaarsetest katusematerjalidest, siis on selleks Eestis ka teraskatus ehk katuseplekk. Katuseplekk on samuti odav nagu eterniit, kuid eterniit pakub koduomanikule hulgaliselt rohkem eeliseid. Katuseplekk on tundlik temperatuurimuutustele ning samuti tugeva vihma korral on pleki müra hoones 65-81db, mis on kõvasti üle normtaseme eluruumides. Eterniit – katusepleki vaikne alternatiiv!

Bestor Grupp AS on Leedu eterniidi ja Cedral voodrilaua ametlik maaletooja Eestis!

Tutvu toodetega täpsemalt Bestor Grupp kodulehel, kus saab mugavalt esitada ka hinnapäringu!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee